"Tiresias transformed into a woman" Petro della Vecchia

SHORTY: Tejrezjasz, czyli kto ma więcej przyjemności? Kobieta czy mężczyzna?

  25 kwietnia, 2021

Jak tak kilkukrotnie czyta się mitologię Parandowskiego na wszystkich etapach szkolnej edukacji, ma się wrażenie, że zna się ją na wylot. A tu psikus!


0

Pomijając oczywiście fakt, że jako uczniowie znamy bardzo ugrzecznioną wersję mitów, to okazuje się, że jak wiele informacji nam umyka.
Uwielbiam więc odkrywać. I tak dziś odkryłam, że HERA I ZEUS mieli ciekawą kłótnię. Otóż sprzeczali się o to, która płeć odczuwa więcej przyjemności z seksu?! Hera obstawiała mężczyzn, Zeus zupełnie odwrotnie. Ale jak to roztrzygnąć, gdy każdy ma swoje racje? Każdy swoje argumenty? Jak wytrĄcić pałeczkę drugiemu?

Zwrócili się więc do Tejrezjasza (który to jako wróżbita odegrał ważną rolę w kilku innych mitach!).

Tejrezjasz, nie wnikając w jego genealogię, przeżyl dość ciekawą historię. Przynajmniej w tej wersji. Otóż pewnego dnia na górze Kyllene zauważył dwa spółkujące ze sobą węże. Rozdzielił je i najprawdopodobniej zabił samicę. Od razu, Tejrezjasz został ukarany i przemieniony w kobietę. Na siedem lat.

Udało mu się odwrócić ową transformację, spotykając ponownie parę węży, ale tym razem zabijając samca.

(Od razu jednak uprzedzę, że nawet ta wersja mitu, ma kilka wersji i trudno rozsądzić, jak brzmi oryginał, ja przedstawiam za Zygmuntem Kubiakiem)

Tym samym udało mu się posiąść wiedzę o życiu zarówno kobiety jak i mężczyzny. Wydawał się więc idealnym kandydatem na sędziego w sporze bogów. Nic bardziej mylnego!

TEJREZJASZ bez większego namysłu stwierdził, że więcej przyjemności (i to 9-krotnie!) czerpie kobieta. Hera wpadła we wściekłość i oślepiła mężczyznę. Zeus, zadowolony z sądu przyszłego wróżbity, a jednocześnie chcący wynagrodzić mu utratę wzroku, dał mu nowy dar – jasnowidzenia, a ponadto obdarował go kolejnymi 7 żywotami.

Ale niech Panowie nie zacierają rąk, mając teraz as w rekawie. Że to kobiety wciąż narzekają na mniejszą satysfakcję. Bo w starożytnej Grecji kobieta nie była nikim szczególnym. Ba! Nikt nie chciał być kobietą. Odczuwanie przyjemności nie było żadną łaską ze strony bogów, a jedynie kolejnym argumentem na to, że kobieta jest nie stabilna i nie ma żadnej kontroli nad swoim ciałem (!)

Pierwotnie tekst ukazał się na Facebooku

🔵🔵🔵🔴🔵 #okonakulturę TEJREZJASZ – CZYLI KTO MA WIĘCEJ PRZYJEMNOŚCI? KOBIETA CZY MĘŻCZYZNA? Jak tak kilkukrotnie czyta…

Opublikowany przez Oko na Kulturę Wtorek, 6 kwietnia 2021
[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: