Najciekawsze kulturalne premiery tygodnia #6 (09.03 – 15.03.2020)

Ogólne  10 marca, 2020

 

Brudna forsa / sezon 2 / premiera 11 marca 2020, Netflix

Serial ponownie zgłębia i ujawnia akty korporacyjnej chciwości. Czeka nas 6 historii obnażających brudne interesy, za którymi stoją wielkie pieniądze.

Kobiety nocy / sezon 1 / premiera 13 marca 2020, Netflix

Kobiety nocy to holenderski dramat, w którym żona polityka zostaje wciągnięta szantażem w podziemny świat seksu i narkotyków.

The Vahalla Murders / sezon 1 / premiera 13 marca 2020, Netflix

Tym razem produkcja wsprost z chłodnej Islandii. Pewien detektyw powraca z Oslo, by pomóc ambitnej policjantce rozwikłać sprawę seryjnego mordercy.

Bloodride / sezon 1 / premiera: 13 marca 2020, Netflix

6 przerażających historii – każda osadzona w innym realistycznym świecie. Norweska antologia, w której połączono horror z czarnym humorem.

Filmy na platformach streamingowych

Zaginione dziewczyny (2020) / dodane do serwisu: 13 marca 2020, Netflix

Znika 24-letnia dziewczyna, którą za wszelką cenę próbuje odnaleźć matka Mari. Kobieta walczy z systemem, niechęcią śledczych, ale również prawdą o sobie samej i córce. Poszukiwania prowadzą ją do hermetycznej społeczności, mieszkającej wzdłuż wybrzeża Long Island, gdzie odkryto kilkanaście zamordowanych prostytutek. Mari postanawia opowiedzieć ich historię, co zmusza policję do rozpoczęcia śledztwa. W rolę zdesperowanej matki wcieliła się Amy Ryan, a za kamerą stanęła Liz Garbus (znana między innymi z dokumentu „What happened, Miss Simone?”).

Głos (2017) / dodane do serwisu: 11 marca 2020, HBO GO

Liv jest niemową, którą do tej pory wychowywał dziadek. Gdy ten dowiaduje się o zbliżającej śmierci, prosi o pomoc byłego podopiecznego, neurologa. Pewnego dnia Liv, po przeczytaniu dzieł Szekspira, zaczyna na głos czytać. Sama jednak trafia do szpitala psychiatrycznego.

Ostatnie drzewo (2019) / dodane do serwisu: 15 marca 2020, HBO GO

Film o poszukiwaniu własnej tożsamości, mierzeniu się z lękami, stereotypami, uprzedzeniami. Podchodzący z Nigerii Femi dorastał wraz z przybraną matką w angielskiej, idyllicznej wsi. Gdy przeprowadza się do Londynu, by zamieszkać z biologiczną matką, musi zmierzyć się z nową kulturą i wartościami nowego środowiska.

Toy Story 4 (2019) / dodane 15 marca 2020, HBO GO

Najnowsza część Toy Story 4. Najbardziej dojrzała, a przez to skierowana do nieco starszych dzieci. Tym razem animacja porusza kwestie prawdziwej przyjaźni, ale i utraconej miłości. Wyborów, których trudno dokonać, gdy ma się rozdarte serce.

Kino

Zdrajca (2019) / premiera: 13 marca 2020

Gangsterka opowieść włoskiego reżysera Bellocchio o Tommasie Buscetti, bossie, który złamał omrtę czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom udało się skazać 362 mafiozów.

Jezioro dzikich gęsi (2019) / premiera: 13 marca 2020

Chiny. Szef gangu złodziei, Zhou Zenong, przypadkowo zabija policjanta, co zmusza go do ucieczki. Za jego głowę wyznaczono sowitą nagrodę. W ucieczne pomaga mu elegancka prostytutka, Liu Alai. Film reżysera filmu „Czarny węgiel, kruchy lód”, laureata Złotego Niedźwiedzia.

Towar (2018) / premiera: 13 marca 2020

Bruno Gascan opowiada mroczną historię o poszukiwaniach lepszego życia. Główna bohaterka, Victoria trafia do ciężarówki, która ma tylko jeden cel: sprzedaż ludzi. Dziewczyna próbuje zawalczyć o swoje przetrwanie i swoją przyszłość czy jednak uda jej się wygrać z okrucieństwem systemu, w który wpadła?

Książki

Król darknetu, Nick Bilton / premiera 11 marca 2020, literatura faktu / Czarne
„Król darkentu” to opowieść o dwudziestolatku, który dokonuje swoistej rewolucji. W 2011 roku założył platformę Silk Road – sklep internetowy, w którym można było kupić wszystko to, co jest nielegalne. Płatności dokonywano bitcoinami, a zamówiony towar trafiał pod drzwi klienta. Jak to jednak w przypadku czarnego rynku bywa, Silk Road stał się… wirtualnym kartelem przesiąkniętym przemocą, morderstwami, wymuszeniami. Reportaż stanowi studium obłędu napędzanego poczuciem władzy, ale i jest jednym z najważniejszych śledztw we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych

Zbieranie kości, Jesmyn Ward / premiera 11 marca 2020, literatura piękna / Wydawnictwo Poznańskie

12 dni. Przez tyle czasu toczy się akcja najsłyyniejszej powieści autorki, dwukrotnej laureatki National Book Award. Przez tyle czasu bohaterowie mierzą się z Huraganem Katrina i konsekwencjami jego działania. Czternatoletnia Esch wraz z braćmi próbują zebrać zapasy jedzenia. Nie mogą liczyć na ojca alkoholika, a ona sama dowiaduje się, że jest w ciąży. Powieść to próba spojrzenia na samotność oraz brutalną codzienność, nie tylko w obliczu zagrożenia.

Ewangelia wg św. Józka, Wojciech Staszewski / premiera 11 marca 2020, literatura piękna / Wielka Litera

Co się stanie, gdy w sercu polskich gór powtórzy się historia sprzed 2000 lat? Do Polski przybywa ciężarna imigrantka ze wschodu, która wiąże się z cieślą Józkiem. I oczywiście ich syn, który świetnie gra w piłkę, rapuje, a do tego prowadzi swój własny kanał YouTube. W powieści mieszają się trzy religie współczesności: katolicyzm, piłka nożna i konsumpcjonizm. Co z tego patchworku wyjdzie?

Żółty ptak śpiewa, Jennifer Rosner / premiera 11 marca 2020, powieść historyczna / Otwarte

Piękna, a zarazem poruszająca do głębi i przejmująca do bólu opowieść o miłości matki do córki w czasach, gdy rzeczywistość jest tak okrutna, że potrzebuje magicznych historii. Jest lato 1941 roku. Róża wraz z córką Szirą ukrywają się w stodole. Dziewczynka nie rozumie, dlaczego nie może bawić się jak inne dzieci, stąd mama opowiada córce o zaczarowanym ogrodzie, w którym żółty ptak śpewa wszystkie melodie. Gdy jednak opuszczają stodołę, Róża musi podjąć straszną decyzję: by ratować córkę, musi ją opuścić…

Skoczkowie. Przerwany lot, Dariusz Jaroń / 11 marca 2020, biografia / Marginesy

Miłość do sportów zimowych i międzynarodowa sława Polaków nie narodziła się wcale wraz z Wojciechem Fortuną czy Adamem Małyszem. Swoje sukcesy sportowcy odnosili już w dwudziestoleciu międzywojennym. Dariusz Jaroń opowiada historię trzech przedstawicieli polskiego narciarstwa: Bronka Czecha, Staszka Marusarza oraz jego siostry Heleny.

Miasto niedźwiedzia (Tom 1), Fredrik Backman / premiera 11 marca 2020, literatura obyczajowa / Sonia Draga

Nowa powieść autora bestsellerowego „Człowieka imieniem Ove”. Björnstad to dziura. Zamknięta, mała społeczność. Juniorzy drużyny hokejowej rywalizują właśnie w krajowej lidze i mają szanse zagrać w finale. Cała społeczność kładzie na ich barkach marzenia i nadzieje, jednak straszny czyn, który ma miejsce, stawia pod znakiem zapytania przyszłość, drużyny jak i mieszkańców.

Sybirpunk vol. 1 / premiera 11 marca 2020, fantastyka / Fabryka Słów

Przyszłość to NeoSybirsk: rozpadająca się, sklecona na sznurek i szmatę cywilizacja pokryta węglowym pyłem. Cuchnące zaułki, w których można stracić życie za butelkę wody. Syntetyczne jedzenie, trujące powietrze i ludzie tak napakowani cybernetyką, że właściwie nie wiadomo czy jeszcze są ludźmi.
W takim świecie żyje Sasza Hudovec_74 zwany Chudym – facet od załatwiania spraw trudnych.

Tym razem został windykatorem i ma odzyskać pieniądze, które jeden paskudnie bogaty oszust ukradł drugiemu obrzydliwie nadzianemu oszustowi. Pieniądze są ogromne, prowizja Chudego – niebagatelna. Szybko jednak okazuje się, że nie zarobi swojej forsy ani łatwo, ani bezpiecznie, a problemy związane z tym zleceniem są zaledwie wierzchołkiem wielkiej góry lodowej.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: