Najciekawsze kulturalne premiery tygodnia #5 (24.02 – 01.03.2020)

Ogólne  25 lutego, 2020

Najnowsze, subiektywne zestawienie nowości kulturalnych: film, seriale, książka.


0

Seriale

Zadzwoń do Saula / sezon 5, premiera: 24 lutego 2020 / Netflix

Ja co prawda zatrzymałam się chwilowo na drugim sezonie, ale czasem mam wrażenie, że „Better Call Saul” wciąga mocniej niż „Breaking Bad”. Nic więc dziwnego, że na piąty sezon fani czekali z niecierpliwością.

To nie jest ok / sezon 1, premiera 26 lutego 2020 / Netflix

Trochę fantastyki, trochę supermocy, trochę komiksowego przerysowania. Jednak przede wszystkim to serial o dorastaniu. O byciu dziwnym, niedostosowanym, niewpasowaniu się w obowiązujące, szkolne kanony. O pierwszym uczuciu i odnajdywaniu siebie w tym popieprzonym świecie. „To nie jest ok” powstał na podstawie komiksu Charlesa S. Forsmana.

Altered Carbon / sezon 2, premiera 27 lutego 2020 / Netflix

Altered Carbon podzielił widzów. Jedni produkcję pokochali, inni zlinczowali. Serial opowiada o przyszłości, w której świadomość można zapisać w postaci cyfrowej, a następnie przenosić z ciała do ciała. Takeshi Kovacs jest żołnierzem elitarnej jednostki, którego umysł został uwięziony w lodzie do czasu… gdy pewien miliarder przywraca go do życia. A wszystko po to, by rozwikłał zagadkę… jego śmierci. O tym był pierwszy sezon. W drugim następuje zmiana ciała (a więc i aktora), a Takeshi wciąż będzie poszukiwał utraconej miłości.

Niepowstrzymane / sezon 1, premiera 28 lutego 2020 / Netflix

Życie dorosłe jak to życie, potrafi rozczarować. Po co więc truć się stresem, gdy można wsiąść w samochód, ruszyć przed siebie i żyć każdą chwilą tak, jakby miało nie być jutro? Gorzej, gdy po drodze trafisz na kogoś, kto będzie groził ci pistoletem, by dołączyć do wesołej ferajny? Tak wiec trzy dwudziestolatki ruszają w podróż, która może mieć nieoczekiwane zakończenie…

Toy Boy / sezon 1, premiera 28 lutego 2020 / Netflix

Striptizer zostaje oskarżony o morderstwo męża swojej kochanki. Trudno zresztą o innego podejrzanego, gdy ten budzi się obok spalonego ciała. Młoda prawniczka wraz z mężczyzną próbują ustalić, kto chce wrobić go w morderstwo i do czego tak naprawdę doszło.

Dokumenty

Procesy w sprawie Gabriela Fernandeza / miniserial, premiera 26 lutego 2020 / Netflix

Ten dokumentalny miniserial opowie o brutalnej zbrodni jakiej dokonali najbliżsi Gabriela Fernandeza, 8-letniego chłopca zakatowanego przez matkę i jej partnera. W historii zatrważające jest nie tylko to, że dokonali tego rodzice, ale również fakt, że opieka społeczna, pomimo sygnałów ze szkoły, nie zareagowała, dopuszczając w ten sposób do dalszych zbrodniczych czynów rodziny.

Filmy na platformach streamingowych

Wszystkie jasne miejsca (2020) / premiera: 28 lutego 2020 / Netflix

Scenariusz powstał na powstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Jennifer Niven. To historia dwójki nastolatków, Violet i Theodora, którzy wspólnie rozpoczynają pracę nad szkolnym projektem. Oboje mierzą się z bagażem emocjonalnym, trudną przeszłością i zaburzeniami. To jednak również historia o młodzieńczej miłości i odkrywaniu jaśniejszych stron życia i nadawaniu im koloru innego niż posępna szarość.

Spirited Away: w krainie bogów / dodany: 1 marca / Netflix

1 marca to kolejny piękny dzień dla fanów animacji studia Ghibli, ponieważ już w niedzielę zostanie dodana kolejna paczka tytułów. Między innymi „Spirited Away: W Krainie Bogów”- produkcja, która w 2003 roku otrzymała Oscara w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany.

Wieczny okop (2018) / dodany: 28 lutego 2020 / Netflix

Po zakończeniu hiszpańskiej wojny, republikański weteran (uważany za zdrajcę) przez 33 lata, z pomocą żony, ukrywa się w domu. Film oparty na faktach.

Filmy w kinie

Nędznicy / premiera 28 lutego 2020

Francuski kandydat do Oscara pełen napięć, i emocji, skupiający w jednej dzielnicy trawiące problemy współczesnej Francji. To nie kolejna adaptacja klasyki powieści, a raczej bardzo luźne nawiązania. Młody policjant zostaje przeniesiony do lokalnej brygady kryminalnej. W tym czasie niewinny psikus dzieciaków z osiedla uruchamia lawinę nieoczekiwanych wydarzeń przez co sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli.

W labiryncie / premiera 28 lutego 2020

„W labiryncie” to włoski, przerażający thriller, w którym policyjny profiler, doktor Green próbuje odzyskać wspomnienia wiezionej przez piętnaście lat Samanthy. Jednocześnie bezwzględnego i okrutnego sprawcę próbuje odnaleźć detektwy Bruno Genko. W rolach głównych: Dustin Hoffman oraz Toni Servillo

Emma / premiera 28 lutego 2020

Najświeższa adaptacja bestsellerowej powieści Jane Austin. Tym razem reżyserem jest debiutujący Autumn de Wilde, a w rolach głównych zobaczymy Anyę Taylor-Joy, Johnny’ego Flynna czy Billa Nighy

Książki

Zazi w metrze, Raymond Queneau / wznowienie 24 lutego 2020 / Państwowy Instytut Wydawniczy / literatura piękna

Tę niewielką szaloną opowiastkę, o małej Zazi, która przyjeżdża do Paryża, gdzie staje się obiektem zainteresowania starszych mężczyzn, pisał Raymond Queneau (współzałożyciel eksperymentalnej grupy OuLiPo, jeden z tych, którzy „nie dostali Nobla”) przez ponad piętnaście lat. Przyniosła mu ona rozgłos, do czego przyczyniła się filmowa adaptacja Louisa Malle’a. Jak to u Queneau, bohaterem równoprawnym z Zazi i korowodem napotykanych przez nią osób jest język.

Śmierć Jezusa, John Maxwell Coetzee / premiera 24 lutego 2020 / Znak / literatura piękna

Prowokacyjna powieść bestsellerowego pisarza. Na meczu piłki nożnej David spotyka tajemniczego mężczyznę. Za jego namową zostawia rodziców i przeprowadza się do sierocińca. Szybko zjednuje sobie uczniów. Zostaje obwołany Bogiem.
Powieść Coetzee’go jest mroczna, obrazoburcza. To osadzona we współczesnym świecie historia świętej rodziny. Czy tym razem potoczy się tak samo? Czy David przeżyje?

Normalni ludzie, Sally Rooney – premiera – 26 lutego 2020 / Wydawnictwo W.A.B. / literatura piękna

Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w „Normalnych ludziach” opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa.
Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.

Berdo, Anna Cieślar / premiera 26 lutego 2020 / Znak Liternova / literatura piękna

Historia, która poruszy każdego, kto kochał swojego ojca bez względu na jego błędy
Radek mieszka z ojcem w dzikich Bieszczadach. Dorasta wśród surowej przyrody, potrzebuje czułości, której Berdo nawet nie stara się mu dać. Chłopiec w ulubionym szkicowniku rysuje wilki. Gdy pierwszy raz widzi, jak ojciec zabija zwierzę, jego świat rozpada się na kawałki.
Czy da się kochać człowieka, którego ręce splamione są krwią?
Berdo jest kłusownikiem. Nie miał wyboru. Gdy dostaje zlecenie na dwa wilki, przyjmuje ofertę bez cienia emocji, jak każde inne; miał ich zresztą wiele. Tym razem jednak nic nie idzie jak powinno. Niebezpieczeństwo wisi w powietrzu, czas ucieka, a decyzje, które Berdo podejmie, rozedrą serce wrażliwego sześciolatka, zmienią życie ojca i syna.
Czy jesteś gotów wybaczyć przestępcy i ukryć go przed sprawiedliwością?

Czas porzucenia, Elena Ferrante / premiera 26 lutego 2020 / Sonia Draga / literatura obyczajowa

Przed laty Olga zamieniła literackie aspiracje na życie żony i matki. Gdy po piętnastu latach związku dowiaduje się, że mąż porzuca ją dla znacznie młodszej dziewczyny, jej życie kompletnie się rozsypuje. Codzienne obowiązki stają się niemożliwym wysiłkiem, uroda i wygląd przestają się liczyć, a opieka nad dwojgiem dzieci zdecydowanie ją przerasta. W Oldze rośnie gniew, zazdrość i obsesja, która przemienia kobietę w kogoś, kim nigdy nie była. Pewnego dnia własne mieszkanie staje się dla niej prawdziwym więzieniem, kobiecie nie pozostaje nic innego, jak tylko zmierzyć się z tkwiącymi w niej upiorami.

Jan Sehn. Tropiciel nazistów / premiera 26 lutego 2020 / Czarne / literatura faktu

Nie był więźniem obozów koncentracyjnych, nie doświadczył osobiście niemieckich represji. W czasie wojny zajmował skromną posadę w stowarzyszeniu restauratorów. A jednak to właśnie on, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz i motorem polskich rozliczeń z brunatną okupacją. Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy nazistowskich wydanych Polsce: Amona Götha, Rudolfa Hössa, Marię Mandl. I choć później deklarował się jako przeciwnik kary śmierci, wielu katów spod znaku swastyki pomógł posłać na szubienicę. Materiały dowodowe odnajdował nawet w ruinach i śmietnikach. W niekonwencjonalny sposób docierał do świadków, którzy przetrwali piekło obozów. Umiał rozmawiać ze wszystkimi: z komunistycznymi władzami PRL, wojskowymi z USA i prokuratorami z RFN. Tropieniu nazistów poświęcił dwadzieścia lat przedwcześnie przerwanego życia.

Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga, Anna Matwiejewa / premiera 26 lutego 2020 / Mova / kryminał, thriller

„Wciągająca opowieść inspirowana tragicznymi wydarzeniami na Uralu sprzed ponad sześćdziesięciu lat, które do dzisiaj rozpalają wyobraźnię łowców zagadek.
Czy rosyjskiej pisarce uda się rozwiązać jedną z największych tajemnic XX wieku?
W styczniu 1959 roku grupa studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej w Swierdłowsku (dzisiejszy Jekaterynburg) pod przywództwem Igora Diatłowa wyruszyła na północny Ural z zamiarem zdobycia szczytów Otorten i Ojka-Czakur. Wieczorem pierwszego lutego uczestnicy wyprawy rozbili obóz na zboczu góry Chołatczachl, aby przeczekać pogarszającą się pogodę. To, co wydarzyło się później pozostaje zagadką do dziś – wszyscy ponieśli śmierć w tajemniczych okolicznościach. W trakcie prowadzonego śledztwa powstało wiele hipotez dotyczących dramatu, który wydarzył się na Przełęczy Diatłowa.

Linia, Elise Karlsson / premiera 26 lutego 2020 / Wydawnictwo Pauza / literatura piękna

Tytułowa „Linia” to nieprzekraczalna granica dzieląca lepszych od gorszych, świat zewnętrzny od bebechów korporacji. Emma długo szukała pracy, jest więc szczęśliwa, mogąc pracować w dobrze prosperującej, prestiżowej firmie: wydawnictwie specjalizującym się w poradnikach, które uczą, jak dobrze żyć i efektywnie pracować. Jednak przychodzi chwila, w której trzeba się opowiedzieć po którejś stronie. Czy kurczowo trzymająca się stołka, niegdyś bezrobotna i zdesperowana bohaterka ma na to siłę?
Każde środowisko pracy łączą pewne cechy, o których „Linia” opowiada w sposób zabawny, nieraz absurdalny, ale boleśnie uderzający w czułe miejsca. Rozejrzyjcie się wokół: czy też tkwicie w matni, w której praca stała się sposobem na życie, ideologią?

Korzenie we krwi. Czystki etnicze w Ameryce / premiera 26 lutego 2020 / Post Factum / literatura faktu

Reportaż Phillipsa o czystkach etnicznych w hrabstwie Forsyth w stanie Georgia to wstrząsający dowód na to, jak głęboko sięgają korzenie przemocy na tle rasowym w Ameryce.
Na przełomie XIX i XX wieku w Forsyth mieszkała duża społeczność afroamerykańska, w skład której wchodzili m.in. nauczyciele, rolnicy, kupcy czy służący. Wielu z nich posiadało własne gospodarstwa i ziemie.
We wrześniu 1912 r. trzech młodych, afroamerykańskich robotników zostało oskarżonych o gwałt i zamordowanie białej dziewczyny. Jeden z nich został wyciągnięty z celi i zlinczowany na rynku, dwóch pozostałych powieszono po jednodniowym procesie. Wkrótce hordy „nocnych jeźdźców” rozpoczęły skoordynowaną akcję podpaleń i terroru, wypędzając tym samym wszystkich 1098 czarnych obywateli powiatu. Po wszystkim biali zbierali plony i przejmowali zwierzęta hodowlane swoich dawnych sąsiadów, dyskretnie domagając się „opuszczonych” ziem. Zwęglone ruiny domów i kościołów wkrótce porosły chwastami, a afroamerykańska społeczność Forsyth wraz z nimi odeszła w zapomnienie.

Stewardesa, Chris Bohjalian / premiera 26 lutego 2020 / Sonia Draga / kryminał

Cassandra Bowden, stewardesa, doskonale zna poranki spędzone na gigantycznym kacu. Łatwo popada w ciągi alkoholowe, a to, że od czasu do czasu urwie jej się film, nie jest już żadną nowością.
Gdy pewnego ranka budzi się w pokoju ho­telowym w Dubaju, z przerażeniem odkrywa, że nieznany mężczyzna, z którym spędziła noc, leży obok niej w kałuży krwi. Cassandra boi się zadzwonić na policję – by móc cokol­wiek zeznać, musiałaby przypomnieć sobie, co zdarzyło się w ostatnich godzinach. Zaczyna więc kłamać. Na lotnisku w Nowym Jorku cze­ka na nią FBI, ale wtedy jest już za późno, by wyznać prawdę. Czy to ona zabiła? A jeśli nie, to kto?

Opinia publiczna, Walter Lippmann / premiera 29 lutego 2020 / Fundacja Lethe / nauki społeczne

„Opinia publiczna” to pierwszy polski przekład przełomowej książki Waltera Lippmanna (1889-1974), jednego z najbardziej wpływowych dziennikarzy i myślicieli amerykańskich XX wieku. Opublikowane po raz pierwszy w 1922 roku dzieło wywołało rewolucję w obszarze nauk politycznych i medioznawstwa. Autor dokonał druzgocącej krytyki „pierwotnego mitu demokracji”, w myśl którego „wiedza potrzebna do zarządzania ludzkimi sprawami spontanicznie dobywa się z ludzkiego serca”, wprowadził do obiegu naukowego pojęcie „stereotypu” w jego współczesnym, psychologicznym rozumieniu, podjął wreszcie przenikliwe rozważania na temat wpływu świata kreowanego przez media na mechanizmy podejmowania decyzji w demokracji liberalnej. Książka zawiera wprowadzenie autorstwa dra Pawła Armady zatytułowane „Świat Waltera Lippmanna, czyli jaskinia naszej wolności”.

Książki dla dzieci

Pan Kudłaty i cztery łapy, Iwona Czarkowska / premiera 26 lutego 2020 / Papilon

W schronisku dla zwierząt „Cztery Łapy” zaskakują nie tylko dzieciaki i zwierzaki, ale i pewien… Troll Kudłaty. Opowieść o tym, że nie wszystko jest takie, jak się wydaje.
Książka nagrodzona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Biblioteki Narodowej i Ambasady Szwecji.

Komiksy

Western, Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme / premiera 26 lutego 2020) / Egmont Polska

Osiemnastego lipca 1868 r. Ambrosius Van Deer po długich poszukiwaniach odnalazł swojego czternastoletniego bratanka Eddiego. Chłopak przebywał wśród Siuksów przez dziesięć lat, czyli od dnia, gdy Indianie zamordowali jego rodziców i braci. Ani stryj, największy hodowca bydła na Dzikim Zachodzie, ani bratanek nie spodziewali się, że to rodzinne spotkanie zakończy się prawdziwą tragedią. I na zawsze odmieni ich życie…
Oto początek „Westernu” – albumu autorstwa mistrzów komiksu – Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme’a.

Czarośledztwo, Isaki Uta / premiera 27 lutego 2020 / Waneko

Pewnego dnia Kaho, książkoholiczka, uchyla drzwi Sekretnej Biblioteki i przypadkiem wypuszcza na wolność ,,magiczne książki”, które żyją własnym życiem. Biorąc odpowiedzialność za swój czyn, Kaho staje na czele Komitetu ds Sekretnej Biblioteki, który sprawuje pieczę nad niesfornym księgozbiorem. Razem z Hayamą, również członkiem Komitetu, bohaterka udaje się w pogoń za postaciami, które uciekły z kart ksiąg. Jaką tajemnicę skrywają ci przedziwni uciekinierzy?

Beztroski kemping (Tom 7), AFRO / premiera 24 lutego 2020 / Dango

Rin – dziewczyna, która biwakuje nad brzegiem jeziora pod Górą Fuji. Nadeshiko – dziewczyna, która przyjechała na rowerze, by móc podziwiać najpiękniejszy szczyt Japonii. Jedząc ramen w kubku, cieszą się niesamowitą scenerią… Jaki krajobraz odbija się w ich oczach?
Lektura tej mangi sprawi, że sami zechcecie pojechać na kemping! Jeżeli nawet nigdzie się nie ruszycie, to ten tytuł pozwoli Wam poczuć się jakbyście byli na biwaku! Przed wami świeże spojrzenie na hobby na łonie natury!

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: