Najciekawsze kulturalne premiery tygodnia #3 (20.01 – 26.01.2020)

Ogólne  21 stycznia, 2020

Najnowsze, subiektywne zestawienie nowości kulturalnych.

Premiery seriali

Avenue 5 – 20 stycznia 2020, HBO GO / sezon 1

Hugh Laurie wreszcie powraca w serialowej głównej roli. Być może znów będzie grać cynika, bowiem to on stoi za sterem luksusowego statku kosmicznego, który wyrusza w 8-tygodniowy rejs. W międzyczasie jednak niekompetencja załogi sprawia, że lot… wydłuży się do 3 lat! Choć pierwsze recenzje są mieszane (zarówno samego pierwszego odcinka jak i czterech pierwszych widzianych przez krytyków), myślę, że warto dać szansę. Choćby ze względu na samą obsadę.

Pandemia – 22 stycznia 2020 Netflix / serial dokumentalny, sezon 1

Jak ludzkość przygotowana jest na globalną epidemię grypy? Czy kiedykolwiek uda się zwalczyć jednego z najpopularniejszych wirusów? W tym dokumencie autorzy sprawdzają m.in. jak ewoluuje grypa i jaką bronią dysponują naukowcy

https://www.netflix.com/title/81026143

Chilling Adventures of Sabrina – 24 stycznia 2020, Netflix / sezon 3

To jest dzień, na który czekali wszyscy fani Sabriny. Kolejna część, którą będziemy mogli zobaczyć już w piątek pokaże nam świat, gdy piekłem rządzi… kobieta. Po zdetronizowaniu diabła zostaje zachwiana równowaga zarówno w piekle, jak i w niebie. A to oznacza jedno: Sabrina musi wypełnić swoje przeznaczenie!

Chocolate – 25 stycznia 2020, Netflix / sezon 1

Tym razem coś z bardziej egzotycznego podwórka – wprost z Korei Południowej. Już sam tytuł działa kojąco, a skrywa się równie smakowite wnętrze. Choć pełne emocji, poranionych serc i dusz. Lee Kang jest neurochirurgiem, który marzył o zostaniu szefem kuchni. Jeszcze jako dziecko ugotował dla pewnej dziewczyny posiłek. Wiele lat później spotykają się w oddziale hospicjum, gotując posiłki dla umieszczonych pacjentów…

https://www.netflix.com/title/81193313

Premiery filmów w kinie

Jojo Rabbit – 24 stycznia 2020

Film, na który czekam z niecierpliwością! Taika Waititi wziął na barki temat niełatwy, bowiem wplótł w swą historię wyimaginowanego Hitlera, młodzieżową nazistowską organizację i młodego Niemca JoJo, który z jednej strony pragnie być wzorowym obywatelem, a z drugiej pomaga… młodej żydówce.

1917 – 24 stycznia 2020

Mieliśmy „Dunkierkę”, więc czas przenieść do czasów I wojny światowej. Tematem zainteresował się reżyser Sam Mendes odpowiedzialny za dwie ostatnie odsłony Jamesa Bonda. Tym razem dwaj brytyjscy szeregowcy muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy.

Proxima – 24 stycznia 2020 / Francja

Sara (Eva Green) jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej, udowadniając każdego dnia męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. Gdy wreszcie dopina swego i zostaje wybrana jako członkini załogi misji „Proxima” staje przed wielkim dylematem: spełnieniem swych marzeń i ambicji a zostaniem z ukochaną 7-letnią córką.

Błąd systemu – 24 stycznia 2020 / Niemcy

Benni to 9-letnia dziewczynka przerzucana z jednej placówki do drugiej. Ze względu na swój „trudny” charakter z każdej zostaje wydalona. Jednak u podłoża jej zachowania kryje się pragnienie miłości matki, która wreszcie przyjęłaby ją z powrotem. Niespodziewanie, nowy opiekun próbuje zupełnie nowych metod, by wreszcie dotrzeć do dziewczynki. Czy wreszcie uda się odnaleźć spokój i odnieść sukces tam, gdzie wszyscy inni postawili na Benni krzyżyk?

Nasze miejsce na ziemi – 24 stycznia 2020

Jak zrealizować swoje marzenie? Mieć psa, który przeszkadza sąsiadom w Los Angeles, być zmuszonym do wyprowadzki i wreszcie kupić 80 hektarów ziemi w upalnej Kalifornii, gdzie tworzą bajeczny świat natury, którym zwierzęta i roślinność żyją w harmonii. Bez chemii i technologii. Czy pomimo niekończących się przeszkód, eksperyment się powiódł?

Filmy – platformy streamingowe

Wściekły byk (1980) – 22 stycznia 2020, HBO GO / USA

Obecnie już klasyka kina. Uznawany za jeden z najlepszych, jak nie najlepszy film Martina Scorsese, z genialną rolą Roberta De Niro, za którą zresztą otrzymał Oscara. Film opowiada o życiu Jake’a La Motty, zawodowego mistrza wagi średniej w boksie, który na ringu odznaczał się wyjątkową brutalnością i wolą walki.

A Sun (2019) – 24 stycznia 2020, Netflix /  Tajwan

Chłopak trafia do więzienia, a jego rodzina zmaga się z konsekwencjami jego czynów. Nic jednak nie zapowiada nadchodzącej tragedii…

https://www.netflix.com/title/81168282

Bezmiar sprawiedliwości (2006) – 22 stycznia 2020, Netflix / Polska

Punkt widzenia zależy od… Słynny adwokat Michał Wilczek opowiada Łukaszowi, absolwentowi prawa, borykającemu się z wątpliwościami co do obranej drogi, historię procesu sprzed lata. Sprawa dotyczyła zamordowanej dziennikarki, będącej w ósmym miesiącu ciąży. O zbrodnię oskarżono żonatego ojca dwójki dzieci, jednak prokuratora nie dysponowała wystarczająco silnymi dowodami….

Rosie (2018) – 25 stycznia 2020, HBO GO / Irlandia

Rosie musi dokonać niemożliwego: kiedy właściciel wynajmowanego przez nią i jej rodzinę wystawia dom na sprzedaż, zmuszona jest jak najszybciej znaleźć nowe lokum. Jednak w przepełnionym Dublinie jest to zadanie graniczące niemal z cudem. Jednak Rosie wierzy, że tylko razem uda im się pokonać wszelkie przeciwności…

Die Ontwaking (2015) – 24 stycznia 2020, Netflix /Afryka Południowa

Szczerze powiedziawszy trudno mi cokolwiek napisać o filmie, oprócz tego, że zgłędnia się wpsychikę i motywacje seryjnego mordercy. Abel, właściciel niewielkiej galerii specjalizującej się w sprzedaży afrykańskich masek i sztuki szuka kolejnej ofiary, dzięki której mógłby stworzyć sobie nową twarz…

https://www.imdb.com/title/tt4993990/

Dreamgirls (2006) – 20 stycznia 2020, HBO GO / USA

Film wypełniony świetną muzyką, w którym zagrały trzy piękne kobiety, w tym Beyonce. Chicago, lata 60-te. Trzy przyjaciółki zakładają zespół i ruszają do Nowego Jorku na konkurs talentów. Choć nie zdobywają żadnej nagrody, poznają managera, który chce pomóc dziewczynom w dalszej karierze.

Premiery książek

Żywica, Ane Riel – 21 stycznia 2020 / Wydawnictwo Zysk i S-ka

Co się dzieje, jeśli kochasz kogoś tak bardzo, że chcesz go zatrzymać przy sobie za wszelką cenę, w bezpiecznym miejscu?

Rodzina Haarder mieszka na odosobnionej, porośniętej świerkami małej wysepce i z rzadka kontaktuje się z obcymi. Mieszkańcy sąsiedniej wyspy uważają ich za dziwnych, ale nie wtrącają się w ich życie. Gdy ojciec zgłasza śmierć 9-letniej córki, szanują ich żałobę i coraz mniej się interesują tym, co się dzieje w odosobnionym domostwie.

Żywica to wstrząsająca i zarazem wzruszająca kronika stopniowego upadku i szaleństwa, do którego może doprowadzić ludzi lęk przez kolejną utratą i traumą.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4911668/zywica

Ciemność i partnerzy, Sigitas Parulskis – 22 stycznia 2020 / Wydawnictwo Czarne

Litwa, rok 1941. Vincentas, wrażliwy fotograf, zawiera faustowski pakt z oficerem SS. W zamian za życie swoje i swojej żydowskiej ukochanej dołącza do nazistowskiego szwadronu śmierci, aby fotografować masowe egzekucje Żydów. Niemiec stawia jeden warunek – fotograf ma odnaleźć piękno w tym, co fotografuje.

W swojej prowokującej powieści Sigitas Parulskis przybliża jeden z najkrwawszych okresów w dziejach Litwy, gdy zamordowano 94% jej żydowskich mieszkańców. Swoim bohaterom każe skonfrontować się ze strachem i na nowo ustanowić granice moralności, a z szokującego zestawienia piękna fotografii z nieludzką brutalnością wyłania się obraz nieoczywistej i nieznanej historii. Historii, która zdążyła już podzielić litewskich czytelników.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4904855/ciemnosc-i-partnerzy

Nienasycona, Katarzyna T. Nowak – 22 stycznia 2020 / Wydawnictwo Literackie

Kobieta, samotność i współczesne demony.

Agata jest pisarką, ale od pewnego czasu cierpi na brak pomysłów, taka jest przynajmniej wersja oficjalna. W istocie jej samotne życie w towarzystwie kota Maurycego upływa między sklepami z alkoholem, gabinetami lekarskimi, w których specjaliści przepisują jej coraz więcej leków nasennych i uspokajających, knajpami, gdzie nierzadko dochodzi do ekscesów, i galerią handlową, gdzie wydaje pieniądze w sposób kompulsywny i niekontrolowany. Pętla zadłużenia zaciska się coraz mocniej, iluzje zaczynają przesłaniać rzeczywistość, życie Agaty zmierza do katastrofy. Czego trzeba, żeby się opamiętać? Czy zdoła?

W 2018 roku ukazała się poruszająca i niosąca nadzieję książka Katarzyny T. Nowak Rok na odwyku. Teraz – powracając do formy powieściowej – autorka zaprasza czytelników do potwornego świata sprzed terapii, ale Nienasycona to coś znacznie więcej niż literacki prequel. To książka prowokująca i ostra, mocny kobiecy głos skłaniający do namysłu nad samotnością i uzależnieniami we współczesnym świecie.

Dwadzieścia lat temu polskimi czytelnikami wstrząsnęła oniryczna powieść Jerzego Pilcha Pod Mocnym Aniołem. Nienasycona pod wieloma względami sytuuje się na przeciwległym biegunie (prostota i oszczędność języka, kobiecy punkt widzenia), ale z pewnością jest to książka nie mniej szokująca i równie ważna.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4909566/nienasycona

Ćpuny wojny. Tego nie zobaczysz w relacjach z frontu, Anna Wojtacha – 22 stycznia 2020 / Wydawnictwo Bellona

„Jedno jest pewne. Wojna sprawia, że mocniej czuje się życie. I daje nam przekonanie, że jesteśmy wyjątkowi. Nie uwierzę, jeśli któryś z moich kolegów zaprzeczy. Szkoda tylko, że płaci się za to taką cenę. „
Zawód reportera wojennego wciąż pozostaje domeną mężczyzn. Mało jest kobiet, które pokazują wojnę na pierwszej linii frontu. Ćpuny wojny to opowieść polskiej reporterki, która przedstawia życie codzienne kobiety korespondenta wojennego bez upiększeń i kompromisów: pęd na lotnisko, łapanie najlepszych połączeń. Szybko, szybciej. Ostrzał, ucieczka, adrenalina. Lajf, zsyłanie materiałów, kolejny lajf, znowu ostrzał. A także brutalna prawda o tym, co dzieje się po powrocie do domu.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4909040/cpuny-wojny-tego-nie-zobaczysz-w-relacjach-z-frontu

Schronisko dla ludzi, Wojciech Szlęzak – 22 stycznia 2020 / Wydawnictwo Lira

W Beskidach też może powiać grozą! Przytulne schronisko, turystyczne klimaty… nic z tych rzeczy. Sięgnij po najnowszy thriller psychologiczny Szlęzaka!
Schronisko górskie w Beskidzie Żywieckim. W ciągu pięciu zimowych dni spotka się tutaj sześć przypadkowych osób, z których każda ma swoje problemy i swoje sekrety.
Pod dachem górskiej chaty schronienie znajdują rozrywkowa dziewczyna podróżująca stopem, zadłużony hazardzista, pyszałkowaty dyrektor, zdominowana przez męża despotę kobieta i były nauczyciel historii, alkoholik. A wśród nich Tomek, szukający własnego miejsca w życiu tymczasowy gospodarz schroniska. Pozornie nic ich nie łączy… ale pozory często mylą. Między bohaterami narasta konflikt i wymyka się spod kontroli…

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4909551/schronisko-dla-ludzi

Leksykon Dzikich Kobiet, Klaudia Migacz, Anna Lewicka – 23 stycznia 2020 / Wydawnictwo Bosz

Niniejszy leksykon poświęcony jest znanym z mitów, legend i baśni postaciom kobiecym przeistaczającym się w zwierzęta. Anna Lewicka, przeprowadzając czytelnika po różnych zakątkach świata – od Kraju Kwitnącej Wiśni przez Wyspy Brytyjskie do lasów Amazonii – snuje opowieści o czterdziestu kobietach i ich niezwykłych zdolnościach. Niektóre opisywane postacie potrafią samoistnie zamienić się w zwierzę, inne z kolei przechodzą transformację wskutek czyjejś ingerencji. Każda przemiana służy jednak jakiemuś celowi – poszukiwaniu pomocy, oszukiwaniu ludzi, schwytaniu ofiary czy odpokutowaniu za grzechy.
Tytułowe dzikie kobiety, wspaniale zilustrowane przez Klaudię Migacz, ożywają na kartach książki, prezentując formy, jakie przybierają w wierzeniach niemal całego świata. Będzie to wspaniała lektura dla wszystkich miłośników mitologii, nie tylko słowiańskiej.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4911722/leksykon-dzikich-kobiet

Wady snu, Radka Denemarkova  – 25 stycznia 2020 / Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Trzy kobiety: Virginia Woolf, Sylvia Plath i… Ivana Trump, nieoczekiwanie spotykają się w zaświatach. Zawieszone między swoim niedawnym życiem a wiecznością, zawzięcie dyskutują, kłócą się, snują wspomnienia i odgrywają rozmaite role – nie przypadkiem głównie męskie! Słowo „rola” ma tu zresztą kluczowe znaczenie, bo życiorysy bohaterek pokazują, jak trudnym zadaniem jest wejście w przydzielony odgórnie kostium: kobiety, matki, żony, pani domu czy po prostu efektownej błyskotki.

„Wady snu” to komiczno-tragiczne studium odwiecznego konfliktu między życiem a literaturą, między własnym „ja” a etykietkami przylepianymi przez innych, wreszcie między marzeniem o wolności, jaką daje twórczość, a kieratem codziennych obowiązków. Sztuka Radki Denemarkovej, z sukcesem wystawiana w praskim teatrze „Na zábradlí”, zaskakuje w każdej scenie lekko surrealną atmosferą, subtelnymi nawiązaniami do literatury i współczesnej pop-kultury oraz niebanalnym poczuciem humoru.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4911741/wady-snu

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: