Najciekawsze kulturalne premiery tygodnia #1 (31.12 – 05.01.2020)

Ogólne  31 grudnia, 2019

Choć to zaledwie początek roku, w tym tygodniu możemy spodziewać się kilku interesujących premier. Zarówno na platformach streamingowych, jak i w kinie.

Seriale

Mesjasz – 1 stycznia 2020, Netflix / sezon 1

Już w Nowy Rok Netflix wchodzi z tematyką, a jakże, bardzo noworoczną. Bo ile mówi się o końcach świata, nowych erach, antychrystach. Tak więc w tym roku dostajemy swojego Mesjasza. Co więcej takiego, który pojawia się w gorąco politycznie regionie – Bliskim Wschodzie. Tylko czy ów mesjasz to świetny manipulator czy nadejście prawdziwej rewolucji w dziejach ludzkości. W rolach głównych zobaczymy: Mehdiego Dehbi oraz Michelle Monaghan.

Spinning out – 1 stycznia 2020, Netflix / sezon 1

Jeśli pokochaliście film “Ja, Tonya”, a ponadto lubicie łyzwiarstwo, to być może znaleźliście propozycję dla siebie. Zawodowa łyżwiarka, Kat, walczy nie tylko o mistrzostwa, ale także o uwagę zbyt ambitnej matki.

Ania, nie Anna – 3 stycznia 2020, Netflix / sezon 3 – finał serialu

Jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji. Co gorsza, jej ostatnia odsłona. Na otarcie łez, Netflix wypuszcza finałowy sezon niemal na początku roku.

Ania, nie Anna to serial bazujący na cyklu „Ania z Zielonego Wzgórza”.

Drakula – 04 stycznia 2020, Netflix / miniserial

Nowa wersja opowieści o tytułowym Drakuli. Trzyczęściowa produkcja powstała przy współpracy Netflixa i BBC.

Filmy – kino

Judy – 3 stycznia 2020

Judy Garland – gwiazda, która spełniła swój amerykański sen. Lecz wraz z wielką sławą, przyszło wszystko, to o czym głośno mówić nie chcemy – samotność, burzliwe małżeństwa, a później coraz gorsze kontrakty. Przygasająca gwiazda może jeszcze zabłysnąć… W roli głównej Renee Zellweger – być może jednej z najlepszych w swojej karierze. Charakteryzacja – mistrzostwo!

Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa – 3 stycznia 2020

Tym razem coś z polskiego podwórka. Po „Underdog”, Maciej Kawulski wziął na tapet świat gangsterów. Bezimienny bohater staje się bezwzględnym gangsterem, który buduje własną armię. W jego świecie liczy się adrenalina, pieniądze i władza, ale też ukochana kobieta i najbliższy przyjaciel. Historia oparta na faktach pokazująca prawdziwe oblicze polskich mafiosów

Sokół z masłem orzechowym – 3 stycznia 2020

Niby komedia, a coś czuję, że niejedna osoba poczuje przyjemne dreszcze w trakcie oglądania. Otóż pewien chłopiec pragnie zostać… zapaśnikiem. Ucieka więc z domu, by wraz z przypadkowo napotkanym drobnym złodziejaszkiem przeżyć przygodę swojego życia.

Deerskin – 3 stycznia 2020

Czasem trzeba zboczyć z utartych i znanych szlaków, odpocząć od intelektualnej siłki i obejrzeć film… o kurtce. A raczej niezdrowej miłości do kurtki z jeleniej skóry, w której posiadanie wszedł główny bohater. Czeka na Was czarna komedia z francuskiej prowincji od reżysera… „Morderczej Opony”.

Filmy – platformy streamingowe

Fargo (1996)– 1 stycznia 2020, HBO GO

Film od braci Coen, jeden z kultowych tytułów lat 90, obsypany licznymi nagrodami i nominacjami, w tym dwoma Oscarami za najlepszy scenariusz oryginalny oraz w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

Drobny sprzedawca samochodowych, mający kłopoty finansowe, postanawia porwać własną żonę, by zdobyć okup od… teścia. Jednak to, co miało pójść gładko, nie idzie, sytuacja wymyka się spod kontroli i zaczynają ginąć ludzie. Rozpoczyna się dochodzenie prowadzone przez komendantkę lokalnego posterunku policji.

I młodzi pozostaną (2018) – 2 stycznia 2020, HBO GO

Pierwszy film dokumentalny od Petera Jacksona, który powstał z zrekonstruowanych materiałów archiwalnych pochodzących z pierwszej wojny światowej. Czarno-białe zdjęcia przerobiono na kolorowy format ujawniając szczegóły, które do tej pory były niewidzialne. Spoglądamy na wojnę oczami żołnierzy i anonimowanych operatorów sprzed wieku.

Mistrzowie (2015) – 4 stycznia 2020, HBO GO

Kolejny dokument, który trafia do biblioteki HBO z początkiem roku, Tym razem jednak widzowie mają szansę poznać bok od podszewki. Poprzez historię trzech gwiazd boksu, reżyser Bert Marcus pokazuje jak brutalnymi regułami kieruje się sport. I to, co wydaje się spełnieniem amerykańskiego snu, okupione jest nie tylko ciężką pracą, ale i… szczęściem. Skorumpowani sędziowie, utrata zdrowia, złamane kariery.

Muzyka

Flaner Klespoza „Przygody i Tajemnice”1 stycznia 2020

Z nowym rokiem ukaże się płyta – intrygująca, debiutancka i na dodatek wydana nakładem nowego wydawnictwa „Nagrania Somnambuliczne”. Na ten moment w sieci można odsłuchać jeden kawałek – „Świat prastarej i wielkiej kultury”.

„Przygody i tajemnice” to muzyczne wiersze stworzone przy użyciu syntezatorów, taśm i winyli, to zabawa autorską muzyką i samplami pochodzącymi z klasycznych albumów pionierów muzyki elektronicznej.

Posłuchaj

Ameel Brecht „Ghost Tropic” – 3 stycznia 2020

Ameel Brecht, wirtuoz instrumentów strunowych, zabiera nas w podróż, którą odbywa bohaterka filmu Khadija. Minimalistyczna ścieżka dźwiękowa z wyraźnymi szarpnięciami strun otula nas ciepłem i harmonią. Do czasu premiery do odsłuchu zostały udostępnione dwa utwory.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: