Kulturalnie na Śląsku, czyli projekt kulTUralnie licealistów z Katowic

Ogólne  15 stycznia, 2018

Czym jest kultura? Wielokrotnie odpowiadaliśmy na to pytanie. Tym razem jednak odpowiedzi próbowali poszukać uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adam Mickiewicza w Katowicach. Wyszli na miasto i wzór Matura to Bzdura zadali przechodniom, kilka pytań. Jak się okazało wcale niełatwych. Czy więc warto robić kulturę?


0

TAK! Bo choć możemy nie kojarzyć filmu „Ida”, to każdy z nas każdego dnia dokonuje własnych odkryć kulturalnych. Może to być zwykłe wyjście do kina, teatru czy intrygująca produkcja na Netflix. Może to być również najdrożej sprzedany obraz w Polsce. Możemy usłyszeć coś w wiadomościach, a możemy samodzielnie poszukiwać własnych zainteresowań.

Co postanowili zrobić licealiści z Katowic? Przygotowalni projekt kulTUralnie, który ma zaktywizować mieszkańców Śląska do poznawania kultury. Zakłada on spotkanie z autorytetami związanymi ze światem szeroko pojętej kultury. To jednak nie wszystko, bo oprócz ciekawych prelekcji/spotkań całość zakończy się  grą miejską w centrum Katowic.

Pierwsze odbędzie się już 18 stycznia, na którym usłyszycie trzy wykłady. Pierwszy, „Cultura non olet, czyli czemu kultura jest warta naszej uwagi”, poprowadzą Wojciech Mirek i Jarosław Juszkiewicz. Jako druga wystąpi blogerka i podróżniczka Katarzyna Irzeńska. Opowie o różnicach kulturowych na przykładzie Wietnamu, Sri Lanki, Gruzji i Polski. Na koniec tajniki dobrej prezentacji czy wystąpienia publicznego zdradzi Wiktor Niedziecki, wybitny fizyk i gwiazda telewizji.

Wstęp na wykład jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się poprzez formularz.

A kim są pomysłodawcy projektu?

To osoby o różnych charakterach i zainteresowaniach. Połączyła ich miłość do kultury, choć każdy z nich odnajduje się w zupełnie innym obszarze. Jedni, jak Zosia, lubią książki autorstwa Colleen Hoover i fotografię. Inni z kolei, jak Wojtek pochłaniają powieści filozoficzne, ale i wypełnione humorem. Są też wielbiciele Shawna Mendesa czy miłośnicy kultury Bliskiego Wschodu. Jedni kochają fantastykę, drudzy uwielbiają kino polskie.

Chcecie się przekonać, co tak różni ludzie mogli wspólnie przygotować? Zapraszam na ich stronę, a ja ich przedsięwzięciu kibicuję z całego serca! Mam nadzieję, że pokuszą się o kolejne edycje i tak szybko nie zrezygnują z promowania kultury.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: