„Misja – książka” zakończyła się niebywałym sukcesem! Liczba zgłoszonych książek wyniosła… 900! Robi wrażenie, prawda?
Zespoły, składające się z od 3 do 10 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, przygotowywały publikację, składającą się z kilku opowiadań. Nie wystarczyło jednak napisać tekstu, który zostanie oceniony przez jury, ale należało również zadbać o wizualną część książki. Zadanie to wymagało nie lada wytrwałości, kreatywności i oczywiści znajomości zasad pisowni języka polskiego. Nad każdym zespołem czuwał jeden wybrany nauczyciel – opiekun.
Zaskakuje nie tylko liczba zgłoszonych książek, ale także różnorodność zbiorów. Pojawiały się zarówno kryminały, fantastyka, a nawet… podróże międzygwiezdne. Uczniowie poruszali takie tematy jak problemy dorastania, wyobcowanie, miłość i nienawiść (a jakże!) czy odmienność i tolerancja.
Konkurs miał za zadanie pobudzić uczniów do kreatywnego tworzenia dzięki wykorzystaniu elektronicznych narzędzi. Patrząc po liczbie zgłoszonych publikacji, a także wyrównanemu poziomowi, misja została wypełniona!
„Jestem pod wrażeniem ilości i objętości prac, które zostały nadesłane na konkurs. Poziom okazał się bardzo wyrównany i naprawdę ciężkim zadaniem było wybranie książek, które powinny znaleźć się na podium. Autorzy włożyli w stworzenie swoich tomów mnóstwo pracy, poświęcili im dużo czasu i zaangażowania. Bardzo cieszy, że młodzi ludzie tak chętnie piszą, ale i, wbrew obiegowym opiniom, dużo czytają, co doskonale widać w wielu z nadesłanych tekstów. Byłam pod dużym wrażeniem współpracy zespołowej, która zaowocowała kilkoma naprawdę ciekawymi rozwiązaniami formalnymi” – mówi Juror konkursu, Dominika Słowik.
W pierwszym etapie (głosowanie Internautów) wybrano 50 praz z największą liczbą głosów. Następnie 6-osobowe jury, składające się z takich osób jak:
- Beata Stasińska
- Dominika Słowik
- Marcin Wilk
- Michał Rusinek
- Sylwia Chutnik
- Joanna Olech
wybrało 6 książek oraz 6 opowiadań, które wyróżniły się na tle innych zarówno wartością literacką jak i graficzną.
Oficjalne wręczenie nagród, a także wyłonienie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca, odbędzie się 20 marca 2017 roku w czasie uroczystej Gali Konkursu w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie.
Zwycięskie prace możecie przeczytać na stronie systemu wydawniczego: Ridero
Konkurs został zorganizowany przez Ridero IT Publishing oraz Fundację Nowoczesna Polska pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej
Oraz medialnym patronatem m.in. bloga Oko na kulturę 🙂