Kulturalne hity i kity #26

Ogólne  31 stycznia, 2017

W minionym tygodniu sporo się wydarzyło – jednym z najważniejszych punktów w kalendarium kulturalnym było ogłoszenie nominacji do Oscara. Jedni się cieszą, inni kręcą głowami. Jednak nie tylko to zaprzątało głowy kulturomaniaków. Zapraszam na najnowszą odsłonę kulturalnych hitów i kitów! Będą książki, film i… komiks.Niekoniecznie nowości, ale na pewno warte uwagi.

HITY kultury

Książki:

 • Tortilla Flat, John Steinbeck | Recenzję znajdziecie na blogu Czarne Espresso
  To książka o ludziach-lekkoduchach, którzy nie pracują, a raczej kradną i żebrzą. Jeden z bohaterów, Danny, otrzymuje w spadku dwa domy (chaty), w których zaczynają mieszkać jego przyjaciele. To nie powieść, w której fabuła gna do przodu, a pomimo to pisarz wciąga nas do swojego świata.
 • Matka Polka Feministka, Joanna Mielewczyk | Recenzję znajdziecie na blogu Books my Love
  Historie matek, ale i ojców. Pozostawionych samym sobie, jak i wypełnionych radością i miłością. Walczących z przeciwnościami losu, jak i doceniającymi to, co mają. Joanna Mielewczyk wraca do bohaterów poznanych w czasie audycji prowadzonych w radiu. 18 historii. Każda inna. Każda wzruszająca.

Filmy:

 • Nowy początek Recenzję znajdziecie na blogu Bierki sztuki
  Film jeszcze z zeszłego roku. Zupełnie inne podejście do wydawałoby się wyeksploatowanej do granic możliwości tematyki: inwazji kosmitów. Tym razem do miejsca przybycia obcych zostaje sprowadzony wybitna lingiwstka, w którą wciela się Amy Adams. Jej zadaniem jest porozumienie się z kosmitami.

Komiks:

 • Totalnie nie nostalgia, Jacek Frąś, Wanda Hagedorn | Recenzję znajdziecie na blogu Kopiec Kreta
  Pozycja doczekała się już tytułu jednego z najważniejszych komiksów XXI wieku. Choć opowiada o dzieciństwie, dorastaniu i ostatecznie życiu dorosłym, to robi piorunujące wrażenie na czytelniku. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, koniecznie zajrzycie na Kopiec!

Wydarzenia

 • Łódzkie murale wyróżnione!
  Aż trzy łódzkie murale znalazły się w rankingu najlepszych dzieł street artu!
 • Mobilna biblioteka wychodzi do czytelnika
  W Gdańsku otwarto bibliotekę, z której pracownicy zawiozą zamówione książki do domu czytelnika. Projekt kierowany jest do osób niepełnosprawnych i starszych. Poprosimy więcej takich inicjatyw!

Kultura warta uwagi

Książki:

 • Księga snów, Nina George | Recenzję znajdziecie na blogu Bookendorfina
  Główny bohater, narażając życie, ratuje tonącą dziewczynkę, samemu zapadając ostatecznie w śpiączkę. Piękna, nastrojowa powieść, w której rzeczywistość przeplata się z sennym światem.

KITY kultury

Wydarzenia:

 • Walka o Muzeum II Wojny Światowej
  Niemal 8 lat projektowania, tworzenia, budowania juz jutro może zostać wyrzucone do kosza. 1 lutego minister kultury chce połączyć dwa muzea, w tym Muzeum II Wojny Światowej, które to ma już gotową ekspozycję, budynek, zatrudnionych ludzi… Zaprojektowana wystawa zyskała aprobatę środowisk historycznych – jest chwalona zarówno przez polskich, jak i zagranicznych naukowców.
[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: