Kulturalne hity i kity #24

  10 stycznia, 2017

Nowy rok jak zawsze wiąże się ze zmianami i postanowieniami. Ja nie zrobiłam ich zbyt wiele, choć blog od jakiegoś czasu cały czas się zmienia. Zmienia się również forma Kulturalnych Hitów i Kitów. W tym roku będę sama typować hit i kity na podstawie wpisów blogerów i ewentualnie portali. Nie będzie żadnej skali punktowej, zbierania recenzji, liczenia. Jeden wpis, który mi się spodoba i przekona mnie, że warto sięgnąć po dany wytwór kultury. Bądź wręcz przeciwnie – zniechęci mnie na tyle, by uznać to co najmniej za rozczarowanie. Będą również pojawiać się hity i kity tego, co dzieje się w świecie kultury.


3

Zestawienie dotyczy recenzji i opinii, które pojawiły się w dniach 2-8 stycznia 2017

HITY kultury

Książki:

 • Szóstka wron, Leigh Bardugo | Recenzję znajdziecie na blogu: Książkoholiczka Nadeine
  Książka, która już w tamtym roku zbierała bardzo pozytywne opinie. Szóstka wron to pierwszy tom cyklu, opowiadający o grupie złodziejaszków. Jeden z bohaterów otrzymuje ofertę, która może ustawić go do końca życia. Musi tylko wykonać jedno zadanie. Na pozór niewykonalne…
 • Amerykańscy bogowie, Neil Gaiman | Recenzję znajdziecie na blogu: Nie tylko gry
  Już w styczniu na HBO premierę będzie miał serial oparty o książkę, która obecnie uchodzi za obowiązkową lekturę każdego wielbiciela fantastyki. Warto więc zapoznać się z powieścią jeszcze przed pierwszym odcinkiem.

Spektakle

 • Trium woli, Narodowy Stary Teatr w Krakowie | Recenzja znajdziecie na portalu KulturaOnline.pl
  Spektakl przesiąknięty jest pozytywną energią, która ostatecznie udziela się i widzom. Opowiada o grupce rozbitków, początkowo zagubionych i marudzących, później wcielających się w role ludzi, którzy zrobili coś po raz pierwszy np. pierwszej kobiety, która przebiegła maraton.

Kultura warta uwagi

 • Gra paragrafowa  Ten dom A. Wiatrowska | Recenzję znajdziecie na blogu Nie tylko gry
  Gra paragrafowa to książka podzielona na akapity (paragrafy), po których czytelnik „skacze” w zależności od tego, jaką ścieżkę wybiera. Na końcu każdego paragrafu znajduje się lista akcji, których może dokonać. I choć Ten dom ma swoje wady, jest bardziej powieścią przygodową niż horrorem (jak jest zapowiadany), to i tak warto po niego sięgnąć.

KITY kultury

Książki

 • Harry Potter i przeklęte dziecko, John Tiffany i Jack Thorne | Recenzję znajdziecie na blogu Czytelnia mola książkowego
  Najprawdopodobniej nie pierwsza, i nie ostatnia krytyczna recenzja tej książki. Para autorów napisała sztukę, kontynuując przygody Harry’ego, choć bardziej słuszne byłoby stwierdzenie, że jego syna. Podziwiam za odwagę, bo sama bałabym się dotykać świata, który stworzyła żyjąca autorka.

Wydarzenia

 • Kradzież w Lwowskiej Galerii Sztuki | Informację znajdziecie na portalu Histmag.org
  Zadziwiający jest fakt, że udało się wykraść starodruki warte kilka milionów dolarów. I to nie w pojedynczych sztukach! Łącznie ukradziono prawie 100 starodruków. Ponoć złodziej działał przez kilka lat, stąd też nikt nie zauważył zniknięcia cennych nabytków.

A jakie były Wasze hity i kity kultury?

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: