Jedziesz na Targi Książki w Krakowie? Zajrzyj też w te miejsca!

  25 października, 2016

Już za kilka dni ruszają Międzynarodowe Targi Książki. Do Krakowa wybierają się pisarze, wydawnictwa, a przede wszystkim czytelnicy. I to właśnie dla Was, drodzy czytacze, mam dzisiejszy przewodnik. Bo choć świat książką stoi, to czasem warto zboczyć z głównego szlaku wyprawy i zajrzeć w kilka innych ciekawych miejsc.

Jeśli więc wybierasz się do Krakowa na targi i to nie tylko na jeden dzień, zobacz, gdzie jeszcze możesz wstąpić, by ten czas wykorzystać do maksimum!


4

Po pierwsze: Szymborska

Szymborska niemal przez całe swoje życie była związana z Krakowem, nie zdziwi więc nikogo, że to właśnie tutaj odnajdziemy, kilka miejsc związanych z polską noblistką. Tym bardziej warto zapoznać się z ekspozycjami, że już 26 października premierę ma tom listów Szymborskiej i Kornela Filipowicza: „Najlepiej w życiu ma twój kot”. A ponadto to właśnie w tym roku mija 20 lat od przyznania Nagrody Nobla poetce!

Szuflada Szymborskiej

Trwa do: 31 stycznia 2017 r
W: Muzeum Narodowe w Krakowie, kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9
Kiedy odwiedzać: od wtorku do soboty w godz. 10-18, w niedzielę 10-16
Cena biletu: Wstęp wolny

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. W kilku wyremontowanych pomieszczeniach odnajdziemy zbiory poetki takie jak książki, bibeloty, wyklejanki, a także… słynną wieloszufladową komodę. Wszystko to zostało zestawione z cytatami pochodzącymi z jej twórczości oraz fotografiami.

Radość pisania / Radość fotografowania 

Trwa do: 31 października 2016
W: Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2

 Główną bohaterką jest oczywiście Wisława Szymborska. Po drugiej stronie obiektywu stała Joanna Helander, która udokumentowała wizytę poetki w Szwecji w 1996 roku.

Wisława Szymborska. Życie w obrazkach” Alice Milani

Trwa do: 31 października 2016
W: Pracownia pod baranami, Rynek Główny 27
Kiedy odwiedzać: od poniedziałku do soboty od godz. 18.00, w niedzielę od godz. 11.30
Cena biletu: wstęp wolny

Wystawa prezentuje „obrazki” z komiksu opowiadającym o Wisławie Szymborskiej, który w 2015 roku został wydany we Włoszech.

Po drugie: Miłosz – Osobisty Miłosz w fotografii Judyty Papp

Trwa do 21 grudnia 2016
W: Centrum Administracyjnym UMK, al. Powstania Warszawskiego 10
Kiedy odwiedzać: w godzinach urzędowania UMK
Cena biletu: wstęp wolny

Jeśli nie Szymborska, to Miłosz. I to właśnie jemu, z okazji 105 rocznicy urodzin polskiego noblisty, poświęcono wystawę prezentującą fotografie wykonane przez Judytę Papp. Są to ciepłe zdjęcia ukazujące ostatnie lata życia polskiego poety z nieco bliższej, bardziej prywatnej strony.

Po trzecie: piękna książka! – „Piękne książki, piękne opowieści. Książka dla dzieci” 

Trwa do 28 października 2016
W: Sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej, wejście od ul. Oleandry 3
Kiedy odwiedzać: w poniedziałki w godz. 10 – 17, od wtorku do piątku w godzinach 10 – 15
Cena biletu: wstęp wolny

Z pewnością podczas targów naoglądacie się książek, także tych dla najmłodszych, ale uwaga: wystawa prezentuje wybrane tytuły wydane nawet w XIX wieku! Spacerując pomiędzy gablotami, zobaczymy książki znane jak i zapomniane, najnowsze jak i nieco starsze, z Polski jak i z całego świata. Podróż w świat dziecięcej wyobraźni gwarantowana dzięki pięknym wydaniom, pięknym ilustracjom, pięknym opowieściom!

Po czwarte: Beksiński! – „Galeria Zdzisława Beksińskiego”

Trwa: wystawa stała
W: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232
Kiedy odwiedzać: codziennie w godzinach: 11.00 – 19.00
Cena biletu: 10 zł (normalny), 8 zł (ulgowy)

Czy po tylu tekstach po weekendzie otwarcia warto coś dodawać? Powiem tylko jedno: koniecznie tam zajrzyjcie, bo… nie można tego przegapić! A jeśli macie jakieś wątpliwości, zapraszam was do wpisu o galerii Beksińskiego, w którym znajdziecie również wypowiedzi samej Pani kurator, a także do opisu pewnego obrazu, który możecie znaleźć na wystawie.

Po piąte: kobieta! – „Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia”

Trwa: do 15 stycznia 2017
W: Muzeum Narodowe w Krakowie, Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9
Kiedy odwiedzać: od wtorku do soboty w godz. 10-18, w niedzielę 10-16
Cena biletu: 14 zł (normalny), 9 zł (ulgowy)

 Skoro już zawitacie do Szymborskiej, warto od razu wstąpić na inną wystawę. Tym bardziej, że kobieta jest jednym z najważniejszych tematów dzisiejszej debaty publicznej. Tu na całe szczęście nie zetkniemy się z kontrowersjami, a z pięknym kobiecym ciałem ukazanym w różny sposób w różnej formie przez dwóch artystów: francuskiego mistrza rzeźby Augusta Rodina oraz polskiego artysty Xawerego Dunikowskiego. Czy ich twórczość była podobna? Miała punkty zbieżne? I w końcu jak ukazywali kobietę?

Wiem, wiem – na każdego mola książkowego czeka tyle spotkań autorskich, a jeszcze do tego Conrad Festival… Być może jednak uda się znaleźć tę jedną, dwie godziny, by zboczyć nieco z kursu.

Wybierzecie się gdzieś? A może byliście już na którejś wystawie?

 

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: