Kulturalne hity (i kity) blogosfery #7

Ogólne  15 kwietnia, 2016

Biorąc pod uwagę czas potrzebny do przygotowania zestawienia, czwartek wydaje się być rozsądnym dniem na publikację „Kulturalnych hitów i kitów”. Tak więc wpisujcie do kalendarzy, by za tydzień nie przegapić najnowszej odsłony! W tym tygodniu wypadł piątek, ale to ostatni raz, kiedy termin publikacji się obsuwa. Tymczasem dziś po raz pierwszy w krótkiej historii cyklu, jeden tytuł pojawia się nie tylko po raz trzeci, ale także po raz drugi zajmuje pierwsze miejsce. W tym tygodniu rozbudowałam również sekcję filmową, więc pojawi się nie tylko kit, ale i hity (zdradzę wam w tajemnicy, że na film, który zebrał najwięcej pozytywnych recenzji wybieram się w tym tygodniu, więc możecie spodziewać się kilku słów na jego temat w najbliższych dniach).


8

Tak jak przypuszczałam, życie weryfikuje powoli mój system oceniania, stąd też musiałam wprowadzić kilka drobnych zmian. Najpierw dla przypomnienia zasady, które obowiązuję niemal od początku:

 • recenzja danej książki/filmu/gry musi pojawić się w określonym terminie, w tym przypadku jest to okres: 28 marca – 3 kwietnia 2016
 • książka zdobywa: 1 punkt za pozytywną recenzję, 0.5 punktu za recenzję nie do końca pochlebną, ale też nie negatywną, -0.5 punktu za recenzję bardziej na nie, ale mającą jeszcze pozytywne elementy (nowość!), -1 za recenzję negatywną.

A zmiany, które musiały zostać wprowadzone to:

 • dodatkowe ocena „ani tak, ani nie” – czyli tytuł zupełnie obojętny. Gdyby przyjąć skalę 10-punktową, byłaby to ocena 5.
 • postanowiłam również uściślić „matematycznie”, do której kategorii wrzucać dane recenzje. Tym bardziej, że na blogach stosowane są różne stopnie oceny. Nie zawsze też ocena jest wystawiana (tu muszę polegać na swojej intuicji). I tak:
  • 100 – 80% – Recenzja pozytywna
  • 79 – 60% – Bardziej na tak (tu trafi książka oceniona  7/10 => 70% bądź 4/6 => 66%)
  • 59 – 50% – Obojętna
  • 49 – 30% – Bardziej na nie
  • 29 – 0% – Negatywna

 

HITY książkowe

7-1-ksiazka-chlopak-ktory-stracik-glowe-2

Tytuł: Chłopak, który stracił głowę
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: Otwarte

Tak, tak – „Chłopak, który stracił głowę” zdecydowanie podbija serca blogerów. I to nie dlatego, że autor pokazał szczegóły nowego zabiegu, jeszcze niedostępnego w medycynie, ale zabawił się w jasnowidza i postawił pytanie: „jakbyś się zachowywał, gdyby ktoś obudził cię po 5 latach”. Oglądaliście „Interstellar”? Główny bohater dryfuje w czasie zupełnie inaczej niż jego córka. Gdy wraz z Panią Doktor ląduje na jednej z planet, ucieka mu 23 lat życia (chyba dobrze pamiętam?). Straszne, prawda?

 

7-2-wioska-mordercow

Tytuł: Wioska morderców (Tom 1)
Data premiery: 12 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Kryminał pełną gębą, który zachwycił blogerów. Doceniony nie tylko za fabułę czy zagadkę kryminalną, ale także za mroczną, gęstą atomoferę, która przeraża czytelnika. A do tego niemiecki, oszczędny styl. Historia zaczyna się od znalezienia ręki w… klatce w ZOO. I to nie przez pracowników, a wycieczkę szkolną.

 

7-3-chlopak-ktory-zakradal-sie-do-mnie-przez-okno

Tytuł: Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno
Data premiery: 30 marca 2016 r
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Książka zbiera bardzo różne recenzje. Jedni twierdzą, że jest to świetna powieść dla nastolatków, inni, że zbyt dużo tu lukru, słodkości i niedorzeczności. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę kreację samych bohaterów. A Wy już czytaliście? Jakie emocje w Was obudziła? A może jesteście już na nią za starzy?

 

7-4-inwazja-na-tearling

 

Tytuł: Inwazja na Tearling (Tom 2)
Data premiery: 30 marca 2016 r
Wydawnictwo: Galeria książki

Tytuł, którego nie może przegapić żaden fan fantastyki. Drugi tom nadal trzyma poziom, napięcie nie spada, a królowa Tearlingu musi mierzyć się z kolejnymi niebezpieczeństwami.

 

7-5-ugly-love

Tytuł: Ugly Love
Data premiery: 13 kwietnia 2016
Wydawnictwo: Otwarte

Podobno książkę kończy się ze łzami w oczach, wypełnionym mnóstwem emocji. Podobno świetne pióro autorki nie pozwala oderwać się od powieści.

KITY książkowe

7-kit-ksiazkowy-wspominalem-ze-cie-potrzebuje

Tytuł: Czy wspominałem, że Cię potrzebuję? (Tom 2)
Data premiery: 2 marca 2016
Wydawnictwo: Otwarte

To jest już drugi tom serii, który pokochały tysiące czytelników. Wiele osób zachwyca się nową odsłoną, ale w tym tygodniu znalazły się wyłącznie dwa głosy, które niekoniecznie wychwalają powieść. Jak jest naprawdę musicie przekonać się sami, szczególnie jeśli czytaliście pierwszy tom.

 

HITY filmowe

7-1-film-mustang-2

Tytuł: Mustang
Data premiery w Polsce: 8 kwietnia 2016

Film, na który wybieram się już w ten weekend, podbija serca widzów. Nie dlatego, że demaskuje, jaką religią jest islam, ale dlatego, że w delikatny sposób wskazuje nielogiczności kulturowe (jak to zostało napisane na jednym z blogów). „Mustang” opowiada o 5 siostrach, które dobrze bawią się w ostatni dzień szkoły – jednak zbyt wiele osób uważa ich zabawę za zbyt frywolną… Film został nominowany do Oskara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

 

7-2-film-opowiesc-o-milosci

Tytuł: Opowieść o miłości i mroku
Data premiery w Polsce: 1 kwietnia 2016

Jest to debiut reżyserski Natalie Portman, która wcieliła się aż w trzy role: reżysera, scenarzysty oraz głównej bohaterki. Film został oparty o autobiograficzną powieść Amosa Oza o tym samym tytule. Film zbiera przeróżne oceny, co zresztą widać na załączonej powyżej planszy.

KITY filmowe

7-kit-filmowy-lowca-i-krolowa-lodu-2

Tytuł: Łowca i królowa lodu
Data premiery w Polsce: 8 kwietnia 2016

No cóż, film podobno nie zachwyca (piszę podobno, gdyż nie sprawdziłam tego na własnej skórze). Jak mogłoby być inaczej, gdy kręci się film o takiej fabule?

To tyle na dziś. Zgadzacie się? Coś z powyższych właśnie czytacie lub planujecie oglądać?

 

 

[mc4wp_form id="3412"]