Pamiętam, jak przy ostatniej przeprowadzce, wyciągnęłam stare pudło, w którym schowałam całe moje dzieciństwo. Wszystkie te bardziej i mniej wstydliwe chwile, ale i też momenty szczęścia. Pudełko było i w sumie jest pełne fragmentów mojej przeszłości. Pomijając pamiętnik i listy, które wzbudziły najwięcej emocji, równie interesujące było odkrywanie swoich starych rysunków. Z czasów przedszkolnych, później wczesnoszkolnych. Teraz wydają się zabawne, lecz wtedy? Wtedy wydawały mi się takimi moimi arcydziełami, w które wkładałam całe swoje serce. Te rysunki były nie tylko tworem mojej wyobraźni czy odbiciem rzeczywistości, ale także kawałkiem mojej duszy.
Taki rysunek dla dziecka to często cały świat. To, czego nie może wyrazić za pomocą słów, przedstawia przy pomocy kolorów i kresek. Nie bez przyczyny psychologowie sięgają po tę metodę, by jak najlepiej zinterpretować stan dziecka.
Jednak rysunki dzieci to nie tylko skarbnica informacji, ale także ogromne pokłady wyobraźni i pomysłów, które można wykorzystać. Dzieci widzą to, czego dorośli często nie dostrzegają. Tworzą połączenia, o których nawet byśmy nie pomyśleli. Nie boją się łączyć ze sobą kolorów, nie boją się intensywności, dopełnień, kontrastów. Tworzą niepowtarzalne rysunki, nawet jeśli nam, dorosłym, często wydają się niedokończone i chaotyczne. W każdym dziecku drzemią pokłady kreatywności, które wystarczy wykrzesać. I to między innymi próbują udowodnić artyści, którzy utworzyli „The Monster Project”.
Współpracują ze szkołami podstawowymi, w których dzieci rysują wymyślone przez siebie potwory. Po co cały projekt? By pokazać dzieciom, że mają talent, że mają wyobraźnię, a w ich rysunkach drzemie ogromny potencjał. By uwierzyły w siebie i w swoje zdolności. I aby wiedziały, że ćwicząc, mogą tworzyć niepowtarzalne prace, które zachwycą innych. Aby odnalazły w sobie odwagę.
To świetna zabawa dla małych i dużych. Mali mogą zobaczyć profesjonalne ilustracje, które były inspirowane ich pracami, a duzi mają szansę oglądać świat oczami dzieci. Czy warto? Wystarczy spojrzeć na roześmiane buzie, gdy widzą efekt swojej pracy i przypisanego im twórcy.
„The Monster Project” zbiera fundusze na Kickstarterze. Chcą wydać album z rysunkami, rozszerzyć działalność na inne szkoły (by mieć np. pieniądze na profesjonalny wydruk) czy otworzyć sklep online. Poniżej kilka wybranych prac, ale w galerii na stronie projektu czeka Was jeszcze wiele, wiele niesamowitości!