Kącik literacki #4

  28 września, 2015

Jaki dom/pracownię wymarzył sobie jeden z angielskich pisarzy? Jak za darmo przeczytać 12 książek? Dlaczego najnowsza powieść „Gwiezdne Wojny: Aftermath” wywołuje tyle emocji i kto ostatnio otrzymał nagrody literackie? Zapraszam!


0

CIEKAWOSTKI

Zastanawialiście się kiedyś, jakie wyglądałoby Wasze idealne miejsce pracy? Czy byłby to dom stojący tuż przy plaży i oceanie? A może chatka w górach z zapierającymi dech widokami wokół? Angielski pisarz, który nie zdradził swojej tożsamości, poprosił japońską architekt, Nozomi Nakabayashi, o stworzenie projektu takiego miejsca. A wiecie co sobie wymarzył? Domek wzniesiony na balach (choć akurat wykorzystano słupy). Na dodatek w dębowym lasku. Domek ma powierzchnię zaledwie 8 metrów kwadratowych. Znajdziemy w nim tylko łóżko, piec opalany drewnem i malutkie biurko. Domek ma też taras, z którego pisarz ma widok na pobliskie jezioro i jelenie przechadzające się w okolicy.

Co jednak po tym, że pisarz będzie miał i miejsce, i czas, i nawet przy tym stworzy powieść, skoro i tak mało kupujemy książek? Oczywiście nie bierzemy pod uwagę moli książkowych, gdyż Ci są w stanie zrobić wiele, by dostać powieść ukochanego pisarza, a ich biblioteczki uginają się od grubych tomiszczy. Nie tak dawno przez Internet przetoczyła się burza odnośnie sytuacji na polskim rynku. Że książki drogie i dlatego ich nie kupujemy i nie czytamy. Pomijając fakt, że aby czytać nie trzeba kupować, okazuje się, że coraz więcej osób stać na to, by kupić książki, tyle że po prostu tego nie robią. Liczba osób, które stwierdziły brak potrzeby kupna książek wynosi 16%.

I właśnie dla tych co narzekają, że książki są drogie, jak znalazł jest akcja czytajPL! W 6 największych miastach Polski: Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu (a gdzie Łódź, ja pytam?) zostaną zorganizowane punkty, w których zeskanujecie kod i wypożyczycie ebooka na 30 dni. Przygotowano 12 książek. Nie jakieś nieznane tytuły, a książki popularnych autorów, w tym „Kasacja” Remigiusza Mroza czy „Arena szczurów” Marka Krajewskiego.

Jeśli wolicie szukać perełek, starszych i jeszcze starszych, nie wychodząc nawet z domu, to i dla Was coś się znajdzie. Polona to projekt Biblioteki Narodowej, który udostępnił czytelnikom już milion obiektów: książek, czasopism, listów. Dużo do przeglądania, jeszcze więcej do odkrywania!

Co jakiś czas podnoszą się głosy, że w Polsce pisarze zarabiają bardzo mało. Być może w porównaniu do krajów skandynawskich, wypadamy blado, należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie tylko my borykamy się z takim problemem. W Stanach Zjednoczonych połowa pisarzy z pisania zarabia poniżej poziomu ubóstwa. Gilida Autorów, która zleciła przeprowadzenie badania, jako przyczyny takiego stanu rzeczy wskazuje nie tylko piractwo, ale także dominację Amazona na rynku.

A na sam koniec czytelniczych ciekawostek, „Gwiezdne Wojny”, których coraz więcej w mediach. Tym razem poszło o powieść: Star Wars: Aftermath, który doczekała się publikacji kilka tygodni temu (w Polsce premierę przewidziano na 2 grudnia). Autorowi, Chuckowi Wendigowi zarzucono, że na siłę wepchnął homoseksualnych bohaterów. Stąd też na Amazonie można spotkać się z bardzo niską oceną powieści. 41% użytkowników przyznało jej zaledwie jedną gwiazdkę.

PISARZE

W ostatnich dwóch tygodniach nastąpił wysyp nominacji i wyłaniania finalistów. Jedną z nominowanych do francuskiej nagrody literackiej Prix Femina jest Agata Tuszyńska za książkę „Narzeczona Schulza”. Nagrodę przyznaje 12 kobiet, choć zwycięzcą może zostać zarówno mężczyzna jak i kobieta. Finalistów poznamy jeszcze w październiku.

Wyłoniono również laureatów Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Nagrodę Główną otrzymał Paweł Majka za powieść „Pokój Światów”. Złote Wyróżnienie trafiło do Pawła Palińskiego za powieść „Polaroidy z zagłady”, a Srebrne Wyróżnienie powędrowało do Michała Cholewy za powieść „Forta”.

WYDARZENIA

W sobotę rozpoczął się 11 Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu. Potrwa on do 4 października. Jak zwykle jest to świetna okazja do spotkania ze znakomitymi pisarzami, mistrzami krótkiej formy, a także mnóstwo dodatkowych atrakcji jak warsztaty, czy przegląd adaptacji filmowych.

Już jutro, czyli 29 września 2015 r macie okazje spotkać się z Markiem Krajewskim o godz. 18 w Księgarni Autorskiej we Wrocławiu. Nie będzie to jednak zwykłe spotkanie pisarza z czytelnikami. Organizatorzy postanowili zaskoczyć i przygotowali badanie wariografem, któremu podda się Marek Krajewski. Czy mistrz kryminały okłamuje swoich czytelników? Macie niepowtarzalną okazję przekonać się już w przyszłym tygodniu!

PREMIERY

Specjalnie dla Was wybrałam dwie książkowe premiery, które najbardziej mnie zainteresowały:

Młode skóry” Colin Barret

Przepremierowo książkę można kupić w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Zresztą sam autor zawita do nas do Polski. We Wrocławiu spotkanie zostało zaplanowane na 1 października. Na książkę składa się 7 opowiadań, które są uważane za zaskakujące i niesamowite.

Uległość” Michel Houellebecq

„Uległość” to książka, która wzbudzała kontrowersje długo przed oficjalną premierą. Swoją tematyką wpisuje się w toczoną dyskusję o uchodźcach. Czy jednak wizja świata przedstawiona w powieści byłaby realna, a sam autor nie należy do osób tolerancyjnych? Ja jeszcze nie wiem, a Ty?

PROMOCJE

Rabat: do 45%
Gdzie: Ravelo.pl
Na co: kryminały
Do kiedy: b/d

unnamed

 

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: