Kącik literacki #3

  16 września, 2015

Jaki procent kobiet występuje w popularnych książkach i serialach? Jak poprawnie wymawiać imię Voldemorta oraz kiedy najwcześniej zaczęto używać słowa fuck (pisemnie)? A dla żądnych rozrywki znalazł się i quiz dotyczący powieści Agathy Christie. Zapraszam!


0

CIEKAWOSTKI

Gdybyście popełnili przestępstwo, załóżmy ukradli ulubione ciastka ze sklepu, jaką kare chcielibyście ponieść? U nas za pewne skończyłoby się grzywną, bądź karą więzienia w zawieszeniu. Nie wiem, bo nie byłam nigdy karana. Jednak nie w każdym państwie sędzia musi wysyłać drobnych przestępców do więzienia. Zamiast tego nakłada karę przeczytania książek, które to skazany musi kupić i streścić! Co więcej, zakupione w ten sposób książki trafiają do więzień, z których to więźniowie mogą dalej korzystać. Można? Można!

Dobrze, że Rowling nie nakłada kar za źle wymówione imię Voldemort! Jak bowiem sugeruje pisarka, jedyna poprawna wymowa zakłada, że t jest nieme, gdyż samo słowo pochodzi od francuskiego Vol de mort (czyli ucieczka przed śmiercią). Ponadto pisarka dodała, że jest najprawdopodobniej jedyną osobą, która wymawia imię Voldemorta poprawnie. Czy jednak na pewno? Zajrzyjcie na stronę huffingpost i obejrzyjcie nagrania. 

To nie koniec wiadomości o Harry’m Potterze. W Toronto otwarto tematyczny bar Lockhart inspirowany powieścią o słynnym nastoletnim czarodzieju. Mile widziani są wszyscy mugole, którzy chcieliby poczuć magię Hogwartu. Na półkach zgromadzono książki z podpisem samej Rowling, a i samo menu jest inspirowane alchemią i nazewnictwem z powieści.

To, że w najpopularniejszych książkach jest mało kobiet, wiadomo nie od dziś. Ktoś postanowił jednak zrobić ładne diagramy, które mają uwypuklić dysproporcje. I tak, w Hobbicie (książce) nie ma ani jednej kobiety, a w Harry’m Potterze stanowią one zaledwie 36,5%. Nawet w Grze o Tron to tylko 34%. Ładnie to tak?

Zastanawialiście się kiedyś, kiedy po raz pierwszy użyto słowa fuck? Ja nie, ale przez przypadek poszerzyłam swoją wiedzę i o tę informację. Historyk Paul Booth znalazł trzy przypadki z 1310 i 1311, gdzie wymienia się słowo fuck. Nie samodzielnie, ale w… nazwisku. Owy Pan zwał się Roger Fuckebythenavele.

Na sam koniec zostawiłam dla Was quiz. Wczoraj była 125 rocznica urodzin pisarki Agathy Christie (o której zresztą mogliście przeczytać kilka słów w poprzednim Kąciku), stąd też The Guardian przygotował krótki sprawdzian na znajomość jej powieści. Czy połączycie okładki z konkretnymi tytułami?

PISARZE

George R.R. Martin pisze kolejną część Gry o Tron i pisze. Ale już wiadomo dlaczego tak długo to trwa 😉 Zaangażował się bowiem w kolejną akcję – tym razem wystąpi gościnnie w serialu „Z Nation”.  Pisarz stanie się nikim innym jak… zombie, a zagra samego siebie.

Stanisław Lem doczekał się tablicy upamiętniającej, która mieści się w Krakowie na kamienicy, w której pisarz mieszkał w okresie od 1953 do 1959 roku.

NAGRODY

Posypało się w tym tygodniu nominacji! Ogłoszono m.in. krótką listę do nagrody Man Booker Prize. Wśród finalistów znaleźli się Marlon James, Tom McCarthy, Chigozie Obioma, Sahota, Anne Tyler oraz Hanya Yanagihara. Jak na razie na polskim rynku ukażą się dwa tytuły: „A Little Life” Hanyi Yanagihary oraz „A Spool of Blue Thread” Anne Tyler. Zwycięzcę poznamy 13 października.

Na rodzimym podwórku też dużo się działo. Ogłoszono finalistów do jednej z najważniejszych nagród literackich w naszym kraju. W tym zacnym gronie znaleźli się:
– Jacek Dehnel – „Matka Makryna”
– Wioletta Grzegorzewska – „Guguły”
– Ignacy Karpowicz – „Sońka”
– Jacek Podsiadło – „Przez sen”
– Olga Tokarczuk – „Księgi Jakubowe”
– Magdalena Tulli – „Szum”
– Szczepan Twardoch – „Drach”

Nagroda zostanie przyznana w pierwszą niedzielę października, a zwycięzca otrzyma 100 tysięcy złotych.

Szczepan Twardoch znalazł się w nie tylko wśród finalistów Nike, ale także otrzymał Nagrodę Kościelskich. 

PROMOCJE

Rabat: do 45%
Gdzie: Ebookpoint.pl
Na co: kryminały
Do kiedy: 21 września 2015

ebookpoint-kryminaly

Rabat: do 33%
Gdzie: Platon24.pl
Na co: kryminały i sensacja (w formie papierowej)
Do kiedy: 28 września 2015

21

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: