Kącik literacki #2

  7 września, 2015

Skąd Christie wiedziała tyle o truciznach? Jakie księgarnie powstały w Chinach i Japonii? Jaką fortunę zgromadziła PD James? O tym i kilku innych informacjach ze świata literatury przeczytacie w dzisiejszym odcinku Kącika. Zapraszam!


0

PISARZE

Jak zaczynać, to na bogato. Bo 50 tysięcy piechotą nie chodzi. Tyle bowiem dostali laureaci jubileuszowej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Nagrodzeni to:
– Piotr Wierzbicki w kategorii eseistyka za „Boski Bach”
– Michał Cichy w kategorii proza za „Zawsze jest dzisiaj”
– Piotr Janicki w kategorii poezja za tomik „Wyrazy uznania”
– Wiktor Dłuski w kategorii przekład na język polski za nowe tłumaczenie „Martwych dusz”

Te 50 tysięcy to jednak nic w obliczu majątku, jaki zgromadziła brytyjska pisarka PD James. Swoim córkom zostawiła 22 miliony funtów, a ponadto każde z pięciorga wnucząt otrzymało 90 tysięcy funtów. I kto mówi, że z pisania nie da się wyżyć?

Jednym z najbogatszych pisarzy świata jest także Stephen King, którego majątek szacowany jest na 39 milionów dolarów. A na dodatek lada moment otrzyma National Medal of Arts, jedno z najważniejszych odznaczeń z dziedziny kultury, nadawane przez samego prezydenta Stanów Zjednoczonych!

CIEKAWOSTKI

Czy znacie nietypową księgarnię? Ale taką naprawdę nietypową? Ja już tak, choć nie miałam okazji jej osobiście odwiedzić, gdyż mieści się w… Chinach. Właściciel przyjął dość niecodzienny model rozliczeń wykorzystywany przez niektóre restauracje. Wyobraź sobie, że istnieje takie miejsce, w którym wchodzisz do księgarni, bierzesz książki, o których marzysz i płacisz ile chcesz! Ale to nie wszystko. W księgarni nie ma pracowników! Właściciel liczy na uczciwość swoich klientów i jak się okazuje do tej pory nie zawiódł się. Choć jak teraz sobie myślę, i my możemy skorzystać z podobnej formy… Płacimy, ile chcemy, za zestawy ebooków wybranych przez zespół portalu bookrage.org, a przy tym sami określamy, ile z tego ma trafić do autorów, ile do fundacji, a ile do właścicieli strony.

W tej chińskiej księgarni, klienci mogą wybierać spośród 1500 tytułów. To o 1499 więcej niż w przypadku innej azjatyckiej księgarni, tym razem stworzonej w Tokio. Yoshiyuki Morioka otworzył księgarnię, w której sprzedaje się zaledwie jedną wybraną książkę tygodniowo. Sama przestrzeń staje się galerią, w której prezentowana jest nie tylko literatura, ale także dzieła sztuki, ceramika, a nawet biżuteria. Jednak to książka zajmuje centralne, honorowe miejsce i to wokół niej budowane są dodatkowe doświadczenia. Jest to prawdziwy przykład sztuki minimalizmu.

14
Zdjęcie pochodzi ze strony: wallpaper.com

Zastanawialiście się kiedyś, skąd Agatha Christie miała tak rozległą wiedzę na temat trucizn? Jeśli czytaliście jej autobiografię, niczym Was nie zaskoczę, a pozostali niech czytają dalej. Okazuje się, że słynna angielska pisarka w czasie I wojny światowej pracowała w szpitalnej aptece. Wtedy też większość leków przygotowywano ręcznie, więc siłą rzeczy Christie musiała zaznajomić się z pierwiastkami, związkami, miksturami.

PROMOCJE

I jak na zawołanie! Audioteka uruchomiła promocję -30% na wybrane kryminały, w tym Agathy Christie. Czas na zakup audiobooków po promocyjnej cenie macie do 13 września.

mistrzynie-kryminalow-500x500

Co Was w tym tygodniu zaskoczyło? Co spodobało?

Już za tydzień zapraszam Was na kolejną odsłonę Kącika literackiego, a już jutro, premierowo Kącik filmowy! I nie tylko!

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: