Warsaw Gallery Weekend - Wydarzenia kulturalne w Warszawie

13 Kulturalny Road Map – Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice, Olsztyn

  26 września, 2014

Kulturalny Road Map już dość dawno nie gościł na łamach bloga. Jednak nadmiar obowiązków, które pojawiły się w ostatnich miesiącach, skutecznie blokował moją wenę i uniemożliwiał systematyczne prowadzenie bloga. Lecz jak to bywa – mam nadzieję, że zmniejszyłam liczbę zadań „na już”, a tym samym mogę poświęcić swój czas na przygotowywanie kolejnych wpisów. A jest ich cała kolejka. Zresztą jak wspominałam przy okazji zmiany adresu bloga jak i samego szablonu, mam wobec bloga trochę szersze plany, więc trzeba w końcu wziąć się w garść 😉

A dowodem na powrót do pisania, niech będzie kolejna odsłona Kulturalnego Road Mapu, która zawsze wymaga ode mnie sporych przygotowań i zbierania informacji. Tym razem zabieram Was w podróż po festiwalach i kilkudniowych wydarzeniach kulturalnych, które odbędą się w najbliższym czasie w kilku miastach Polski. Będzie się działo, tak więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie!


0

numer_1

Wydarzenia kulturalne – Warszawa

Co: 13 Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł  

Ciało/Umysł - Wydarzenia Kulturalne w Warszawie

Kiedy: 18 – 28 września 2014 r
Gdzie: Teatr Studio, Teatr Powszechny, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Cena: 140 zł – 203 zł (karnet)

Hasło tegorocznej edycji brzmi „Nie musimy być na ty”, skupiając się tym samym na społecznościach, niewielkich wspólnotach i relacjach ich członków, a także procesie ich powstawania. Przez te kilkanaście dni uczestnicy festiwalu mieli okazję obejrzeć spektakle przygotowane przez artystów z całego świata jak choćby Islandii, Turcji, Szwajcarii, Niemiec czy Portugalii. I oczywiście samej Polski. Nie zabraknie również warsztatów oraz wydarzeń towarzyszących.

W sobotę i niedzielę odbędą się ostatnie spektakle:

27 września, godz. 19.00 – Ana Borralho, João Galante (Portugalia)
28 września, godz. 16.00 – Taldans (Polska, Turcja)  wstęp wolny!
                        godz. 19.00 – Ana Borralho, João Galante (Portugalia)

 

Co: 2 Festiwal Filmowy Dla Dzieci i Młodzieży „Kino w Trampkach”

Kino w Trampkach - Wydarzenia Kulturalne w Warszawie

Kiedy: 20 – 28 września 2014 r
Gdzie: Kino Iluzjon, Kino Praha

Kino dla młodzieży nie musi pojawiać się tylko w telewizji w postaci filmów familijnych. Organizatorzy festiwalu udowadniają jak wiele tytułów z całego świata może być interesujących dla młodego człowieka, budzić w nim ducha przygody i poszukiwań. Na festiwalu znajdą się się filmy z całego świata, a na niektórych seansach czeka młodych odkrywców niespodzianka – spotkania z twórcami. 27 i 28 września to dwa ostatnie dni festiwalu wypełnione filmami i warsztatami związanymi ze światem filmu.

 

Co: Warsaw Music Week 2014

Warsaw Music Week 2014 - Wydarzenia kulturalne w Warszawie

Kiedy: 24 – 27 września 2014 r
Gdzie: warszawskie kluby
Cena: uzależniona od imprezy

Choć Warsaw Music Week powstał w okresie, gdy Warszawa starała się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016, organizatorzy postanowili kontynuować festiwal, dzięki któremu uczestnicy mają możliwość uczestniczenia w koncertach i imprezach klubowych. Te kilka dni z pewnością dostarczy Wam niesamowitych wrażeń. W tym roku w weekend pojawią się Keluar, Baasch, Crystal Fighters czy Kollektiv Turmstrasse.

Program dostępny na oficjalnej stronie wydarzenia

 

Co: 10 Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Kiedy: 24-28 września 2014 r
Gdzie: Namiot Festiwalowy przed Pałacem Kultury i Nauki
Cena: 40 zł (bilety), 130 zł (karnety)

Ideą festiwalu jest prezentacja mieszkańcom Warszawy i nie tylko, różnorodności kultury oraz muzyki z całego świata, dalekiej od mainstreamu słyszanego w radiu jak i . W programie nie brakujewystępów artystów z egzotycznych dla Polaków krajów jak i warsztatów, które mają pogłębiać muzyczną wrażliwość. W ostatnie dni festiwalu wystąpią artyści Korei Południowej, Etiopii, Republiki Zielonego Przylądka, Brazylii jak i Iranu czy Włoch.

Program dostępny jest na oficjalnej stronie wydarzenia. 

 

Co: Warsaw Gallery Weekend

Warsaw Gallery Weekend - Wydarzenia kulturalne w Warszawie

Kiedy: 26-28 września 2014 r
Gdzie: prywatne galerie warszawskie

Warsaw Gallery Weekend to niesamowite wydarzenie dla wielbicieli sztuki współczesnej. Trzy dni wypełnione sztuką współczesną – ponad 20 wystawami, ale i spotkaniami, dyskusjami czy koncertami. Trzy dni, których na pewno nie można przegapić!

Program dostępny na oficjalnej stronie wydarzenia 

 

numer_2

Wydarzenia kulturalne – Katowice

Co: Ars Independent Festival

Kiedy: 23 – 28 września 2014 r
Gdzie: Kino Światowid, Prokultura, Pałac Młodzieży, Kinoteatr Rialto
Cena: 40-50 zł (karnet)

Festiwal Art Independent to wydarzenie, które łączy różne obszary sztuki i kultury korzystające z ruchomych obrazów. Dlatego też nie jest to tylko festiwal filmowy, choć to filmy stanowią jego podstawę. Podczas jego trwania zostanie zaprezentowanych kilka różnorodnych sekcji. Pojawi się tradycyjny „Czarny koń” (aktorskie pełne metraże), Czarny Koń Animacji (animowane krótkie metraże), „Głośniej” (nowa fala dokumentów muzycznych) oraz Grasz? (scena niezależna gier video). Ponadto pojawią dwa przeglądy reżyserów: Bruce LaBruce oraz Marioli Brillowskiej.

Program do podejrzenia na stronie festiwalu Ars Independent 

 

numer_3

Wydarzenia kulturalne – Wrocław

Co: II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci

Międzynarodowy Festiwal Teatralny - wydarzenia kulturalne we wrocławiu

Kiedy: 24 – 28 września 2014
Gdzie: Biuro Festiwalowe Impart, ul. Mazowiecka 17

Festiwalów teatralnych kierowanych do dzieci nie brakuje, dzięki czemu niemal w każdym większym mieście nasze pociechy mogą obcować ze sztuką, spektaklami, kulturą. Do Wrocławia zjadą się teatry z Holandii, Włoch, Czech, Węgier i oczywiście Polski. Odbędą się spektakle zarówno na deskach teatrów jak i plenerowe, co z pewnością zagwarantuje dzieciom dużo różnorodności i brak nudy. Mało tego! Pojawiają teatry lalkowe, marionetkowe czy słuchowiska dźwiękowe!

 

Co: Social Art

Kiedy: 26 – 29 września 2014 r
Gdzie: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Cena: 5 zł (bilety)

Social Art to festiwal filmowy. W tegorocznej edycji wykorzystano hasło „Pokolenie wyżej”, które odnosi się do pokolenia trzydziestolatków, pokolenia wyżu demograficznego, w którym pokładano wiele nadziei. Zaprezentowane zostaną filmy z różnych stron świata, dzięki czemu widzowie będą mieli szansę poznać różne punkty widzenia.

Program dostępny na stronie organizatora 

 

numer_4

Wydarzenia kulturalne – Olsztyn

Co: I Festiwal Filmowy WaMa

Kiedy: 1 – 5 października 2014 r
Gdzie: Filharmonia, Kino Helios, Planetarium, Olsztyński Teatr Lalek

Choć jest to typowy festiwal filmowy, organizatorzy postarali się o szereg wydarzeń towarzyszących. WAMA skupia się na wielokulturowości, która jest tak wszechobecna na Warmii i Mazurach. Dzięki filmowym produkcjom pokaże jak mogą funkcjonować obok siebie różne grupy etniczne, społeczne oraz religijne. Choć festiwal dotyka problemów lokalnych, jednocześnie ukazuje złożoność współczesnego świata.

Program dostępny jest na oficjalnej stronie wydarzenia 

 

numer_5

Wydarzenia kulturalne – Kraków

Co: Festiwal Playpublik

Kiedy: 3 – 5 października 2014 r
Gdzie: Kraków
Cena: wstęp bezpłatny

Choć już dawno dorosłeś, nadal lubisz się bawić? Grać? Chcesz poczuć zew przygody? Tak? W takim razie Festiwal Palypublik to idealne wydarzenie dla Ciebie! Organizatorom udało się zaprosić do Krakowa 50 artystów i dizajnerów, którzy stworzą gry w przestrzeni publicznej. Możesz grać, bawić się z (nie)znajomymi bez ograniczeń wiekowych. A jeśli będziesz chciał poznać tajniki projektowania takich gier, zapisz się na warsztaty lub dołącz do dyskusji. Z pewnością wrażeń Ci nie zabraknie!

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: