Kulturalny Road Map

11 Kulturalny Road Map – Warszawa, Łódź, Poznań

  25 kwietnia, 2014

Kulturalny Road Map

W ten weekend miłośników sztuki i kultury czekają dwie imprezy, które odbywają się w kilku(nastu) miastach Polski. Pierwsza to Dzień Wolnej Sztuki. Muzea, które zgłosiły się do projektu wybierają 5 dzieł ze swoich zbiorów, a następnie zachęcają odwiedzających do zapoznania się tylko z nimi. Odwiedzający mają tylko 1 godzinę. Po co taki dzień? Według badań, osoby, które przychodzą na wystawy poświęcają zaledwie 8 sekund na obejrzenie każdej pracy, przez co nie tylko nie poczują się zainspirowani, ale też bardzo często wychodzą zmęczeni. Dzień Wolnej Sztuki ma to zmienić. Wchodząc do muzeum nie jesteśmy zobligowani do obejrzenia wszystkich dzieł. Czasem wystarczy zatrzymać się przy kilku, by być może zmieniło się nasze postrzeganie. Jest to również szansa na podjęcie dyskusji z innych uczestnikami, ale i skorzystanie z pomocy wolontariuszy. W projekcie biorą udział muzea z Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Torunia, Gdańska, Szczecina i wielu innych. Dokładniejsze informacje można znaleźć na stronie poświęconej wydarzeniu. 


5

Festiwal filmowy - afrykamera

Drugim wydarzeniem, trwającym kilka dni jest festiwal AfryKamera, podczas którego będzie można obejrzeć filmy związane tematycznie z Afryką bądź też nakręcone przez afrykańskich reżyserów. AfryKamera odbędzie się w kilku miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu oraz Białymstoku.

numer_1

Wydarzenia kulturalne w Warszawie

Co: Festiwal – Warsaw Prog Days III
Kiedy: 25 – 26 kwietnia 2014 r
Gdzie: Klub Progresja Music Zone, ul. Fort Wola 22
Cena: 50/60 zł

Festiwal - koncert

W ten weekend po raz trzeci odbędzie się festiwal rocka progresywnego w jednym z warszawskich klubów. W ciągu tych dwóch dni wystąpią takie zespoły jak Riverside, RPWL, The White Kites, Xpressive oraz Joanna Vorbroot.

Co: Wystawa – Czar Warszawy. Paulina Ołowska
Dokiedy: 27 kwietnia 2014 r
Gdzie: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3
Cena: 10/15 zł

Paulina Ołowska - wystawaCzar Warszawy to nazwa perfumerii mieszczącej się na rogu ulic Kruczej i Żurawiej. Do lat 80. reklamował ją neon, który oprócz napisu przedstawiał butelkę perfum. Dziś witrynę zlikwidowanego sklepu zdobią sterty plakatów. Czy czar Warszawy prysł? Paulina Ołowska może nie odpowiada wprost, ale staje się badaczem, poszukiwaczem przemian, jakie zaszły w mieście coraz bardziej zdominowanym przez konsumpcjonizm. Skupia się również na kobiecie, która stała się bardzo ważną częścią ery nastawionej na sprzedaż. Na wystawie zostaną przedstawione prace, które powstały od 2004 r.

Co: Wystawa – 3 000 000. Maciej Jeziorek
Do kiedy: 27 kwietnia 2014 r
Gdzie: JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A
Cena: wstęp wolny

Maciej Jeziorek - wystawaNajczęściej fotograf decyduje się na rejestrowanie rzeczywistości. Równie często sięga po możliwości jakie niosą programy graficzne, tworząc kolaże, fotomontaże i fotomanipulacje. Czasem jednak środki jakie daje aparat mogą okazać się niewystarczające. Bo co zrobić, gdy dane miejsce już nie istnieje? Jak je uwiecznić? Jak je zatrzymać na kliszy? Maciej Jeziorek w ramach projektu „3 000 000” postanowił zajrzeć w miejsca, które już nie istnieją, zajrzeć tam, gdzie pozornie nie ma już nic. Jak tego dokonał? Jak opowiedział tragiczną historię Warszawy? Jeśli chcecie poznać odpowiedź, musicie się spieszyć, gdyż wystawa jest czynna tylko do niedzieli.

numer_2

Wydarzenia kulturalne w Łodzi

Co: Wystawa i wystąpienia – Tworzy się Łódź
Kiedy: 26 kwietnia 2014 r, godz. 18.00
Gdzie: Galeria Manhattan, ul. Piotrkowska 118
Cena:

Wystawa - Tworzy się ŁódźSama wystawa będzie czynna do 23 maja, jednak warto być już na otwarciu, które zostało wzbogacone o bogaty program artystyczny. Wystawa ma być prezentacją, platformą artystów tworzących w różnych obszarach sztuki. W tym roku w przedsięwzięciu bierze udział 20 artystów. A jakie wydarzenia przewidziano na wieczór otwarcia? Przede wszystkim performance, które zostaną pokazane w różnych częściach miasta przez różnych twórców. Dokładny program można znaleźć na stronie wydarzenia. 

Co: Festiwal – VIII Dni Japońskie
Kiedy: 26 – 27 kwietnia 2014 r,
Gdzie: Uniwersytet Łódzki, ul. Narutowicza 65
Cena: wstęp wolny

Dwa najbliższe dni to możliwość bliższego poznania kultury Japonii poprzez dużą liczbę wykładów, warsztatów czy wystaw. Dokładny program na stronie wydarzenia na facebooku 

Co: Festiwal – Urban Tribes. Tydzień z kulturą niezależną
Kiedy: 26 kwietnia – 3 maja 2014 r
Gdzie: głównie Widzewska Manufaktura w Łodzi
Cena: w zależności do wydarzenia

W te kilka dni łodzianie mają możliwość uczestniczenia w wystawach i warsztatach, które pozwolą im zapoznać się z różnymi obszarami kultury: od tworzenia po parkour. Będzie można zajrzeć na próbę zespołu czy też oglądać graffiti. A wszystko zostanie zwieńczone trzema dniami imprez i koncertów, które odbędą się w majówkę. Dokładny program tutaj. 

numer_3

Wydarzenia kulturalne w Poznaniu

Co: VII Festiwal Atelier Polskiego Teatru
Kiedy: 25-26 kwietnia 2014 r
Gdzie: Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14
Cena: 15/30 zł

Jest to niepowtarzalna okazja, by zapoznań się z nietypową formą, która łączy zarówno teatr jak i taniec. Grupa Polski Teatr Tańca istnieje od 1973 roku i przez cały ten okres dostarcza niezapomnianych wrażeń. W ciągu dwóch dni zostanie zaprezentowanych 5 różnych spektakli, w których zadebiutuje dwójka tancerzy.

Co: Festiwal Young Stars
Kiedy: 26 kwietnia 2014 r, godz. 13.00
Gdzie: Hala Arena
Cena: 66-299 zł

Wydarzenie kierowane jest do i dla młodych ludzi. Na scenie, przez 8 godzin pojawi się 18 młodych artystów, którzy mają szansę promować swoją muzykę. Niektórzy już cieszą się popularnością, inni dopiero stoją u progu sławy. Reprezentują różne style muzyczne, dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie.

Co: Extreme Island Festiwal
Kiedy: 26 kwietnia 2014 r, godz. 15.00
Gdzie: Skatepark „Wyspa”, o. Piastowskie 106A
Cena: wstęp wolny

Jak połączyć muzykę ze sportami ekstremalnymi? Stworzyć festiwal na skateparku! Nietypowe miejsce, które ponownie ożywi się dzięki imprezie. Podczas koncertów będzie można posłuchać zarówno formacji hiphopowej jak i zespołów rockowych, tych mocniejszych jak i łagodniejszych.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: