8 Kulturalny Road Map – Warszawa, Łódź, Wrocław, Szczecin

  23 stycznia, 2014

 

8_Kulturalny_Road_Map

Mając tydzień wolnego (ups… w tym tygodniu tylko 4 dni), wcale nie musisz nudzić siedząc w domu lub znów wyjeżdżając w to samo miejsce od lat. Możesz skorzystać z mojej blogowej propozycji, dzięki której bardzo szybko nadrobisz kulturalne zaległości, a przy okazji odwiedzisz kilka polskich miast. 1 dzień to jedno miasto, a cele podróży zostały tak dobrane, by podróż była łatwa i przyjemna. Oczywiście to tylko propozycja – oprócz przykładowego rozkładu jazdy, przedstawiam Wam również pełen program festiwalów czy wystaw. Wybór należy do Ciebie, lecz z pewnością nie czeka Cię nuda!

Pamiętaj jednak, że to nie wszystkie wydarzenia kulturalne! Inne propozycje znajdziesz na moim profilu na Facebooku. Polub go i bądź na bieżąco z wydarzeniami w Twoim mieście i inspiracjami!


2

numer_1

Czwartek, 23 stycznia 2014

Wydarzenia kulturalne w Warszawie

 

Co: Wystawa – Tadeusz Rolke. Pohib
Do kiedy:
24 stycznia 2014 r
Gdzie: Galeria Obserwacja, ul. Tarczyńska 3

Tadeusz Rolke uważany jest nie tylko za wybitnego artystę, ale również prekursora polskiej fotografii reportażowej. Kuratorzy wystawy postanowili ukazać inne oblicze fotografa. Zamiast więc oglądać uchwycone na ulicach kadry, zagłębimy się w inne rejony definiujące człowieka. Zebrane fotografie nie były dotąd publikowane – nawiązują natomiast do tytułu wystawy, choć nie zawsze dosłownie. Czym jest pohib? Można je rozumieć jako ruch, jednak nie zawsze używa się je w takim kontekście. Pohib to również powab, sex-appeal czy fascynacja wymieszana w odpowiednich proporcjach z niepokojem i tajemnicą.

Co: Festiwal filmowy – Oko na Bałkany
Kiedy: 23-27 stycznia 2014 r
Gdzie: Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
Cena: bilet- 12 zł

Oko_na_balkany-plakatAby zacząć poznawać świat, wcale nie trzeba rzucać pracy, wyprawiać na inny kontynent czy co tydzień wyjeżdżać do innego kraju. Czasem swoją przygodę można zacząć… nie ruszając się poza obręb własnego miasta… Jedną z takich okazji jest Festiwal filmowy „Oko na Bałkany”, podczas którego przez 5 dni będzie można obejrzeć filmy pochodzące z Chorwacji. W programie znalazły się zarówno produkcje krótko jak i długometrażowe. Filmy są zróżnicowane pod względem gatunkowym, dlatego też na ekranie w Kinie Luna będzie można zapoznać się zarówno z filmami fabularnym jak i dokumentami.

Szczegółowy program tutaj 

Ci, co nie mogą dotrzeć do Warszawy, niech będą pocieszeni! Festiwal odbędzie się również w innych miastach!

Co: Wystawa – Pukle. Ewa Juszkiewicz
Do kiedy: 25 stycznia 2014 r
Gdzie: lokal_30, ul. Wilcza 29A/12
Cena: wstęp wolny

ewa_juszkiewicz_plakatEwa Juszkiewicz to artystka młodego pokolenia poszukująca i obracająca się w tematyce obecnie tak często poruszanej przez osoby z różnych sfer: roli kobiety nie tylko we współczesnym świecie, ale także w historii. Co po nas pozostało? Czy tylko mężczyźni zapisali się kartach historii? Co się stanie, jeśli z portretów znikną twarze kobiet? Zniknie także ich historia? Ewa Juszkiewicz reinterpretuje znane dzieła malarzy i przetwarza je, tak by podjąć dyskusję. Kobiety z portretów, nie mając twarzy, stają się tylko nieznaczącymi postaciami, o których nie przeczytamy w kronikach, dziennikach, książkach czy archiwach.

Strona artystki

Co: Wystawa – Klinika Doktora Dziatlika
Do kiedy:
26 stycznia 2014 r
Gdzie: Muzeum Karykatury, Kozia 11
Cena: 4-7 zł

klinika-plakat

Objawy: smutek na twarzy, depresyjny nastrój, przygnębiona mina
Diagnoza: Zimowa depresja
Zalecenia: Udać się czym prędzej do Muzeum Karykatury na wystawę „Klinika Doktora Dziatlika”.
Czy leczenie jest skuteczne? Jak najbardziej! Obcowanie z rzeczywistością dobrze nam znaną ze szpitali ukazane w krzywym zwierciadle, z pewnością wpłynie pozytywnie każdego z nas! Bo choć tematyka przygnębiająca, kuratorzy postarali się, by wystawa przede wszystkim bawiła!

 numer_2

Piątek, 24 stycznia 2014

Wydarzenia kulturalne w Łodzi

 

Co: Otwarcie wystawy „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”
Kiedy:
24 stycznia, godz. 18.00
Gdzie: Muzeum Sztuki – ms2, ul. Ogrodowa 19
Cena: wstęp wolny (na otwarcie wystawy)

atlas_nowoczesnosc-plakatiNiech nie myli Was tytuł! Bowiem Atlas nowoczesności to nie tradycyjnie ujęta historia, zamknięta w czterech ścianach muzeum, gdzie poszczególne dzieła ułożone są chronologicznie. Wystawa to kolejna próba reinterpretacji zbiorów w wybranych przez kuratorów kontekstach. Tym razem są to pojęcia wiążące się bezpośrednio z wiekiem XX i XXI – industrializacja, urbanizacja, emancypacja czy mechanizacja.

Zainteresowanym polecam zapoznanie się z folderem dotyczącym wystawy przygotowanym przez Muzeum. 

Co: Wystawa – Zakład Urbanowskich. Rodzina Dzieło Twórcy
Do kiedy:
26 stycznia 2014 r
Gdzie: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Cena: 3-5 zł, niedziela – wstęp wolny

Zaklad_Urbanowskich_plakat

Zakład Urbanowskich należał o najstarszych, a jednocześnie najnowocześniejszych przedsiębiorstw znajdujących się na terenie Królestwa Polskiego. Wystawa ma na celu przybliżenie życia rodziny i działania samego zakładu jak i ukazania twórczości artystów związanych z przedsiębiorstwem. Dodatkowo 26 stycznia (niedziela) odbędzie się konferencja dotycząca ochrony dziedzictwa kulturowego.

Co: Wystawa – Odcienie Łodzi. Robert Zapędowski
Do kiedy: 29 stycznia 2014 r
Gdzie: Cafe Foto 102, ul. Piotrkowska 102
Cena: wstęp wolny

odcienie_lodzi_plakat

Łódź to miasto obok którego się wychowałam, w których zdobywałam wykształcenie. Zawsze pobudzało moją wyobraźnię, a gdy ktoś odważył się je bezczelnie mieszać z błotem, zawsze stawałam w jego obronie. Bo Łódź to Łódź – miasto, które ma niepowtarzalny klimat i urok. Chociaż nie ma tak reprezentacyjnych części jak Kraków czy Wrocław, spacery uliczkami, nie zawsze zadbanymi, inspirują, zachwycają, a na pewno pozwalają odkrywać coś nowego. Nie można się bać Łodzi. Ba, Łódź można pokochać! Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany do tego miasta, koniecznie musisz udać się na wystawę fotografii Roberta Zapędowskiego, który oprowadzi Was po różnych zakątkach miasta.

Strona artysty

numer_3 Sobota, 25 stycznia 2014

Wydarzenia Kulturalne we Wrocławiu

Co: Festiwal Dni Australii
Kiedy: 24-26 stycznia 2014 r
Gdzie: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a
Cena: bilety – 15 zł

dni-australii-kino-plakatKto mnie zna, ten wie, że Australia jest jednym z krajów na mojej liście „must-go”, zaraz po nowej Zelandii. Tymczasowo jest to marzenie nieosiągalne, ale mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zabookuję wreszcie bilet, spakuję walizkę i wyruszę w podróż moich marzeń. I dlatego też ubolewam nad tym, że „Dni Australii” nie odbywają się bliżej mnie! Szkoda, że nie jest to ani Warszawa, ani Łódź… No cóż, ja nie mogę, ale Wy możecie! Więc jeśli równie mocno kochacie ten kontynent i państwo zarazem, a Wrocław macie po drodze 😉 to czym prędzej rezerwujcie swój czas! W ciągu trzech dni mroźnych styczniowych dni przeniesiecie się na skąpane upałem australijskie ziemie. Czekają Was filmy (niektóre z nich z muzyką na żywo!), warsztaty i prezentacje. Niepowtarzalna okazja, by bliżej poznać ten niesamowity zakątek na ziemi!

Co: Wystawa – „Pavel Brázda – malarstwo i grafika”
Do kiedy: 25 stycznia 2014 r
Gdzie: Galeria Miejska, ul. Kiełbaśnicza 28

pavel_brazda_plakatNo cóż… Wydaje mi się, że najlepiej będzie przytoczyć słowa, które zamieściła na swojej stronie Galeria Miejska. O to fragment opisujący wystawę, na którą warto pójść. Pavel Brázda uchodzi za jednego z najbardziej wyrazistych samotników spośród czeskich artystów plastyków drugiej połowy XX wieku. Jego twórczość wychodzi z koncepcji figuralnego realizmu, w której elementy wewnętrznego, marzycielskiego świata połączone są z uniwersalnymi prawdami na temat jasnych i ciemnych stron ludzkiej psychiki. Galeria Miejska we Wrocławiu przy współpracy z Czeskim Centrum i My Aktivity przygotowały przekrojową wystawę, na którą złoży się ponad 130 prac artysty z ostatnich 60-ciu lat jego twórczości. Pavel Brázda wraz z Věrą Novákową, swoją żoną i bliską partnerką artystyczną, należy do pokolenia młodych artystów, którzy w czasie „czerwonej apokalipsy“ pod koniec lat czterdziestych XX wieku zostali wygnani z Akademii Sztuk Pięknych w Pradze i w konsekwencji wykluczeni z dalszego rozwoju czeskiej sztuki. Na drodze ich powrotu stał głównie problem z zaszufladkowaniem ich do tej czy innej tendencji artystycznej. Dopiero względnie niedawno, dzięki klimatowi większej akceptacji Brázda i Nováková doczekali się szerszego uznania.

Mam nadzieję, że to wystarczająca zachęta!

Co: Wystawa – mniejOficjalnie. Magdalena Raniszewska
Do kiedy: 26 stycznia 2014 r
Gdzie: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Stary Ratusz, rynek

Magdalena Raniszewska to artystka, która OFICJALNIE czuwa nad przygotowywaniem i realizajcą plakatów, zaproszeń i wszelkich materiałów graficznych, które promują wystawy i działalność 6 oddziałów Muzeum. Jednak jest to również artystka, która mniejOFICJALNIE tworzy kolorowe, często zabawne kolaże. Do tej pory te zapiski emocji przeniesione na język obrazu nie były nigdzie publikowane. Osoby zainteresowane mniej oficjalną stroną osoby związanej na co dzień z muzeum, powinny czym prędzej wybrać się na wystawę. Pozostało tylko kilka dni!

numer_4

Niedziela, 26 stycznia 2014

Wydarzenia Kulturalne w Szczecinie

Co: Wystawa – Sanatorium. Natalia Szostak
Do kiedy: do 26 stycznia 2014 r
Gdzie: TRAFO Trafostacja Sztuki
Cena: 3-5 zł

POSTER_natalia_szostak

Wystawa Natalii Szostak powstała w wyniku współpracy polsko-niemieckiej dofinansowującej projekty artystów. Szostak przez miesiąc mieszkała w przestrzeni galerii pracując nad wystawą, na którą złożyły się zarówno nowe jak i starsze prace. Wśród wystawionych dzieł można znaleźć ikonografię sakralną jak i przyrodniczą, a wszystko oparte o trudne, prywatne doświadczenia.

Strona artystki http://nataliaszostak.com/

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: