Idą święta, więc zatrzymaj się i pomóż! Ogólnopolska Zbiórka Darów Kulturalnych!

  10 grudnia, 2013

zbiórka plakat

Idą święta. Domowe porządki, pieczenie ciast, gorączka przedświątecznych zakupów. Każdy z nas marzy, by te kilka dni w roku rzeczywiście było magicznych dla nas samych jak i bliskich. Jednak nie każdy ma tyle szczęścia. W te grudniowe dni, jak i za pewne przez wiele kolejnych docierają do Was informacje o potrzebujących – dorosłych, dzieciach, którzy potrzebują odrobiny ciepła i wsparcia.


3

W ostatnich dniach mama opowiadała mi o przykrym incydencie… Dwójka rodziców całkowicie pijanych oddawała się zabawie w najlepsze, gdy trójka małych dzieci (najstarsze miało bodajże 3 lata) zajmowała się sama sobą. Zarówno matka jak i ojciec pili i palili. W takich przypadkach nietrudno o nieszczęście… Pielęgniarka odwiedzająca rodzinę musiała zadzwonić po opiekę, choć serce jej pękało, że musi pozbawić dzieci rodziców. Opieka przyjechała, zabrała dzieciaki, które ostatecznie trafiły do domu dziecka. Ale cóż zrobić w takiej sytuacji? Lepiej pozostawić dzieci nieodpowiedzialnym rodzicom, którzy nie myślą o swoich pociechach a oddawaniu się nałogom czy może pozbawić ich opieki, choć to wiąże się z tułaczką dzieci? Niestety takich sytuacji jak tak jest wokół nas bardzo dużo, często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy….

Mój brat wraz ze znajomymi oraz nauczycielami przeprowadzają świąteczną zbiórkę pieniężną. Zbierają fundusze na zakup prezentów dla dzieci z Domu Dziecka. Jednego konkretnego. I jak się okazuje, nie jest tak źle – uczniowie chętnie wrzucają te kilka złotych do słoików, dając w ten sposób odrobinę radości dzieciom. Jest to jednak akcja lokalna, ograniczona tylko do terenu szkoły. Jednak i my, mieszkańcy wirtualnej rzeczywistości, możemy coś zrobić. Jedną z możliwości jest uczestnictwo w akcji zorganizowanej przez portal Sztukater, z którym współpracuję. Nie jest to bowiem tylko organizacja, która pozwala rozwijać się pasjonatom literatury czy kina, ale jest to przede wszystkim Stowarzyszenie, które pomaga osobom wykluczonym społecznie. Tak więc wraz z nastaniem grudniowego, przedświątecznego szaleństwa, proszę Was byście przeczytali kilka słów na temat organizowanej akcji. Mam nadzieję, że chociaż rozważycie pomoc, gdyż czasem wystarczy książka, by podarować dzieciom czy osobom bezdomnym uśmiech i dać tę iskierkę nadziei, że w te święta nie są sami!

„Pamiętacie Bajkę O Dziewczynce Z Zapałkami? Te Święta Dla Wielu Nie Muszą się tak Skończyć!”

Pomimo, iż Unia Europejska jest jednym z najbogatszych rejonów na świecie, to 17% Europejczyków ma tak ograniczone dochody, że nie może zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych.

„Wykluczenie społeczne”, podobnie jak „społeczeństwo obywatelskie”, jest obecnie najpopularniejszym i najczęściej używanym terminem w sferze działalności organizacji pozarządowych, socjologii, polityki społecznej. Wykluczenie jest odmieniane przez wszystkie przypadki, na walkę z nim wydawane są miliony złotych (w skali świata miliardy dolarów) tymczasem nic się nie zmienia, wręcz przeciwnie, osób wykluczonych jest coraz więcej i to nie tylko w Polsce, ale na całym globie.” * (Marcin Janasiak)

Podzielmy się tym co mamy, wiedzą zapisaną w książkach, mamy ich tak wiele… I z wielu już dawno wyrośliśmy… Podzielmy się wiedzą i szczęściem, które nam te twory przyniosły, nie bądźmy obojętni… Podarujmy w te święta książkę ukochanym, bliskim, podzielmy się Naszym szczęściem z obcymi, którzy go jeszcze nie zaznali…

W oparciu o decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji o numerze 426/2013, w przedświątecznych okolicznościach mikołajowych i gwiazdkowych, Stowarzyszenie Sztukater ogłasza ogólnopolską zbiórkę książek oraz darowizn, które zostaną przekazane placówkom zajmującym się walką z wykluczeniem społecznym . Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych a w tym szczególnym okresie zdziałamy cuda…

Dzięki Waszej pomocy i przy Waszym wsparciu postanowiliśmy w te święta obdarować wiele placówek, których do tej pory nie stać było na stworzenie obszernych miejsc kulturalnych zwanych księgozbiorem podręcznym. Miejsc w których dawne historie literackich bohaterów ożywają na nowo, miejsc w których rzeczywistość roztacza nowe horyzonty, miejsc, w których w te święta na wielu twarzach chociaż na chwile zagości uśmiech… Nie bądźmy obojętni wobec naszych bliźnich, podzielmy się również z nimi chwilami naszych literackich uniesień, kulturą i historią zapisaną w skarbnicach wiedzy, zwanych książkami…

Pamiętajcie o życzeniach świątecznych, do każdej paczki prosimy o dołączenie kartki świątecznej z odręcznie wypisanymi życzeniami (bez danych osobowych adresata, z dedykacją), która w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia zostanie przekazana osobom bezdomnym w schroniskach. Ten szczególny gest pozwoli im również poczuć magię świąt i choć na chwilę stać się częścią Waszych rodzin… Wspomóżmy bliźnich słowem pisanym, życzmy Im spokojnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia…

Co zbieramy?
*Książki ( wszelkiego typu, każdej ilości i tematyki… nie muszą być nowe!)
*Pieniądze (Dzięki dobrowolnym wpłatom ufundujemy wyposażenie wnętrza, w którym będzie znajdywał się księgozbiór, każda kwota się liczy!)
*wszelkiego typu artykuły biurowe (kredki, mazaki i co wam tylko przyjdzie do głowy!)
*oraz wszelkiego typu produkty (materiały), które wspomogą przeprowadzenie akcji

Ważne terminy:
Zbiórka darów trwa do 01 grudnia 2014!
Rozdysponowanie darów co kwartał!
Oficjalne rozliczenie zbiórki 10 grudnia 2014!

Podoba Ci się akcja, chcesz się przyłączyć? Opublikuj na swojej stronie plakat i info o akcji, zaproś znajomych, tak nie wiele wysiłku kosztuje a tak wiele znaczy!

Jak przekazać dary?
Wystarczy nadać paczkę z zawartością w środku na adres korespondencyjny poniżej.
Na stronie http://sztukater.pl/stwowarzyszenie.html na bieżąco będziemy informować o darach oraz ich ofiarodawcach!

Adres Korespondencyjny:
Stowarzyszenie Sztukater
Z dopiskiem: „Święta z Książką”
skr. pocz. Nr 6
50-950 Wrocław 68

Jak przekazać wpłaty pieniężne?
Wystarczy przelew, każda kwota się liczy…
Akcja: „Święta z Książką”
konto bankowe: Bank Millennium SA
03 1160 2202 0000 0002 2944 5132
tytułem: „Święta z Książką”

Adres korespondencyjny:
Stowarzyszenie Sztukater
skr. pocz. Nr 6
50-950 Wrocław 68
tel. 791566675
email: info@sztukater.pl
www.sztukater.pl

Instytucje, firmy oraz wszelkiego typu organizacje, chcące przyłączyć się do Naszej proszone są o kontakt:
stowarzyszenie@sztukater.pl

Koordynator Projektu:
Tomasz Szmich
Tel. 791566675
Adres Korespondencyjny:
Stowarzyszenie Sztukater
Tomasz Szmich
skr. pocz. Nr 6
50-950 Wrocław 68

Jeśli podoba się Wam idea akcji, dołączcie do wydarzenia na facebooku i polubcie profil Stowarzyszenia Sztukater, gdzie na bieżąco będą pojawiać się informacje dotyczące akcji!

[mc4wp_form id="3412"]