Pokój czy mieszkanie to nasza oaza, w której możemy odpocząć po całodniowym maratonie. Dobrze urządzony, przytulny i zgodny z naszym gustem sprawia, że chętnie do niego powracamy. Elementem, który kiedyś królował, dziś o nim co raz częściej zapominamy, jest dywan. Jednak dziś nie przeczytacie jedynie o pięknie utkanych, udekorowanych materiałach, a dywanach, które na pierwszy rzut oka są… dziwne. Czasem nietypowe, a kiedy indziej bardzo oryginalne. Wyróżniają się na tle tych standardowych i pewnie znalazłoby się dla nich miejsce w niejednym mieszkaniu. Dziś wyruszamy w podróż po świecie dywanów i dywaników.
Któż nie pamięta popularnych swego czasu, wykładzin z ulicami, samochodami. Szczególnie lubiane przez małych chłopców, którzy swoimi zabawkowymi autkami mogli poruszać się po mieście… Jednak nie trzeba ograniczać się jedynie do „samochodowej” przestrzeni. Projektanci, jak już zresztą nie raz się przekonaliście, mają głowy pełne pomysłów, choć nie zawsze są to pomysły funkcjonalne i sprawdzające się w życiu codziennym. Na dzisiejszy leniwy piątek przygotowałam dla Was listę najprawdopodobniej najdziwniejszych dywanów i dywaników, jakie zostały stworzone. Być może któryś z nich zainspiruje Was na tyle, że na sobotnich zakupach postanowicie zmienić coś w swoim mieszkaniu.
Zaczniemy od tych najmniej nietypowych….
18. Coś dla geeka
Skoro popularnością w dziecięcych pokojach cieszą się dywany „samochodowe”, czemu nie zaszczepić w dziecku miłości do PacMana? Podążanie labiryntami, zbieranie kropeczek i ucieczka przed wrogiem… Ciekawa propozycja dla maniaków komputerowych, choć cena wydaje się przeraźliwa – 1800 dolarów…
17. Pikselowy obraz
Spokojna, stonowana stylistyka. Niby niczym się nie wyróżnia, ale prostota nie zawsze oznacza nudę. W tym przypadku projektant Ron Arad postanowił stworzyć dywaniki inspirowane światem cyfrowym, w którym obrazy składają się z pojedynczych pikseli. W ten sposób powstał projekt Do-Lo-Rez , w którym dywany o różnorodnych kształtach zostały zbudowane z kolorowych kwadratów.
16. Gra w klasy
Skoro chłopcy mogą cieszyć się swoim dywanem, dlaczego dziewczynki nie mogą mieć takich atrakcji? Lukę wypełnia dywan, dzięki któremu zabawa w klasy będzie możliwa nie tylko w wakacyjne dni na podwórku czy osiedlu.
15. Poplątanie
Przyznam szczerze, że osobiście nie kupiłabym takiego dywanu. Nie dlatego, że nie jest ciekawą propozycją, ale dlatego, że można go zrobić samemu 🙂 Poplątane sznurówki i nici mogą stanowić świetną rozrywkę dla dzieci, dorosłych i… zwierząt. Na pomysł wykorzystania sznurków wpadło dwóch projektantów Nate Siverstein oraz Andrea Paustenbaugh
14. Na wojnę!
Choć nie jest to zbyt dydaktyczne, dywan wydaje się być dość oryginalną propozycją. Wycięto kształt Iraku, na którym ustawiono filcowe żołnierzyki zmierzające w kierunku Bagdadu. Jak twierdzi sam twórca, obraz ma pokazać realia wojny, gdzie jeden nieostrożny krok może kosztować Cię życie. W tym przypadku śmiercionośną bronią okaże się… Twoja stopa.
13. Koszmiczna wizja (?)
Tylko pozornie dywan ten jest zwyczajny. Wystarczy drugi rzut okiem na ten nietypowy projekt by dostrzec pomiędzy jego włókami lampki LED. Futurystycznie i nowocześnie. Jednym będzie przypominać wnętrze kosmicznego statku, innym (jak mi) włókna mięśni. Kto co lubi…
12. Czyżby nie za twardo?
A co powiecie na dywan w kształcie pnia? Prezentuje się ciekawie, a jednocześnie bardzo stylowo. Tree Ring Carpet został zaprojektowany przez firmę Floor to Heaven.
11. Archiwum X
Firma Amazed Ltd. ma na swoim koncie niezwykłą kolekcję dywanów i dywaników. Różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale również wyciśniętym kształtem. Ślady niczym z serialu Archiwum X. Nic tylko usiąść i snuć nieprawdopodobne historie ograniczone tylko wyobraźnią.
10. Drewniane konstrukcje
Dywany kojarzą się głównie z miękkimi materiałami, w których można zanurzyć stopę i rozpłynąć się w błogim świecie. No cóż, takie podejście prezentuje większość projektantów i nic dziwnego, gdyż tego oczekuje najczęściej klient. Na całe szczęście powstają również projekty, które nie tylko zaskakują formą, ale również… materiałem, który z miękkością niczym z reklamy Perwoola ma nie zbyt wiele wspólnego. Projektantka Elisa Strozyk stworzyła dywan z drewna. Jeśli jednak myślicie, że jest sztywny jak kłoda, to niestety, ale muszę wyprowadzić Was z błędu. Dywan ten zaskakuje również możliwościami tworzenia własnych konstrukcji. No może nie powstanie z nich druga wieża Eiffla, jednak podczas nudnego popołudnia pozwala zająć ręce i znudzonych gości. Elisa Strozyk bawi się materiałem, przekraczając granice, łącząc ze sobą design, architekturę, geometrię.
9. Lubicie krajobrazy wiejskie, widok ziemi z Google Earth lub zdjęcia robione z samolotu? W takim razie te dywany przypadną Wam do gustu. Nie są gładkie, wręcz przeciwnie. Niczym ziemia, spotkacie tu pagórki i nierówności. Za projekt dywanów odpowiada Florian Pucher
8. Jedna z najzabawniejszych inspiracji, które udało mi się znaleźć. Może sam projekt nie robi aż takiego wrażenia (choć właśnie mi przypadł do gustu, ze względu na możliwość okrycia się, czego mi zawsze brakuje nawet na łóżku), to sam pomysł jak najbardziej. Otóż twórca zainspirował się męską łysiną i tupecikami…
7. Jednak żadne samochodowe, pacmanowe ani klasowe dywany nie przebiją tego o to projektu piankowego! Genialne wykorzystanie materiału, który świetnie sprawdzi się w dziecięcym pokoju. A ile atrakcji dla dziecka, które może chodzić górami, lasami a nawet rzekami, mając pod stopami tyle nierówności… Dywan zaprojektowany przez Laurensa van Wieringena
6. The Sound Carpet to połączenie dywanu oraz głośników. W czterech narożnikach zostały umieszczone kolumny, tworząc dla domownika strefę relaksu. Inspirujący projekt przygotowany przez Lim Hyuntaik wygrał brązowy model na jednym z konkursów dotyczących designu.
5. Szczególnie podobają mi się projekty, które łączą prostotę, ale i funkcjonalność. A ten dywan spełnia oba kryteria. Dlaczego? Zipper Rug to dywan złożony z kilku prostokątów połączonych suwakiem. Modularna budowa pozwala na wydłużanie jak i skracanie dywanu, dokładanie kolejnych cegiełek i wymienianie ich na nowe. Niestety, obecnie produkt nie jest dostępny w oficjalnym sklepie. Ale kto wie, może ktoś wznowi jego produkcję?
4. Modularną budowę otrzymały również dywany zaprojektowane przez Katrin Sonnleitner. Tym razem jednak zamiast suwakami i prostokątnymi kawałkami materiału dysponujemy puzzlami, które po złożeniu przypominają perski dywan. Składamy wzór, jaki chcemy o dowolnej wielkości i kształcie.
3. Niezwykłe połączenie mobilnego dywanu idealnego do popołudniowej drzemki. Jest to propozycja dla osób, które lubią przebywać na łonie natury, zanurzając się w jesiennych liściach albo miękkiej trawie. Dzięki ciekawej koncepcji wymyślonej przez projektantkę Tanya Aguiniga, dywan można nie tylko szybko rozłożyć, ale i złożyć, tworząc z niego tubę. Lub pień. Jak to woli.
2. Salon można zamienić w leśną polaną za pomocą dywanów zaprojektowanych przez Angelę Adams. Piękna praca, która wprowadza spokój, ciszę i zieleń w pustą przestrzeń mieszkania. Możesz stąpać po nim niczym nimfa leśnymi ścieżkami…
1. Po co jednak zastępować naturę sztucznymi elementami. Przykładem dywaniku (tym razem do łazienki), który żyje (i to naprawdę) jest projekt przygotowany przez Nguyen La Chanh, która w przygotowaną formę wsadziła mech. Tak, taki mech, który rośnie w lesie. Niezwykle miękkie wyjście z wanny, a i przy okazji sprzyjające warunki, by rosnąć. Kawałek lasu w domu. Czego chcieć więcej?