[varia] Eggshell Art – Sztuka skorupkowa

  28 marca, 2012

Święta tuż tuż, dlatego też postanowiłam przedstawić Wam nietypowy rodzaj sztuki. Co powiecie na artystycznie wyrzeźbioną skorupkę jajka?


3

W szkole dzieci często malują tzw. wydmuszki przygotowując w ten sposób dekoracje na święta wielkanocne. Artyści znaleźli inny sposób na wykorzystanie przestrzeni skorupki. Zamiast malować -„wycinają”, tworząc w ten sposób pewien rodzaj sztuki – trudny do wykonania. Dlaczego? Każdy mógł się przekonać, jak delikatna może być skorupka. Jeden ruch za dużo i skorupka pęka…

Tworzenie sztuki skorupkowej (taka nazwa przyszła mi do głowy, gdy przeglądałam różnego rodzaje prace) wymaga wprawnej, a zarazem delikatnej ręki. Artyści bardzo często wpierw tworzą na powierzchni szkic, który umożliwia im prawidłowe wycinanie fragmentów skorupki. Może i Wy pokusicie się o przygotowanie takiej dekoracji na święta?

Franc Grom to jeden z przedstawicieli sztuki skorupkowej. Aby stworzyć to niewielkie dzieło sztuki musi wydrążyć od 2500 do 3500 dziur (tylko w jednej skorupce!). Potrafi nad jednym jajkiem spędzić nawet miesiąc. Efekt niesamowity i unikalny. Stworzył ponad 300 dzieł, przy czym wiele z nich wykorzystuje oczywiście motyw wielkanocny. Poniżej znajdziecie przykładowe prace:

Mniej dziurkowania preferuje Ron Cheruka, który na skorupkach jajek bardzo często tworzy podobizny znanych nam kształtów, rzeczy, zwierząt czy ludzi. Do tworzenia „rzeźb” wykorzystuje jajka różnego rodzaju: od gęsich po strusie, a jako narzędzie wykorzystuje dentystyczne wiertło. Wśród jego prac można znaleźć między innymi podobiznę prezydenta Stanów Zjednoczonych – Baracka Obamę. Więcej zdjęć oczywiście na stronie artysty. 

Interesującymi pracami może również pochwalić się jeden z użytkowników serwisu Flickr Cai.Sculptor’s 

Przykładów sztuki skorupkowej można by mnożyć, gdyż jest wielu uzdolnionych artystów, którzy tworzą niesamowite prace. Poszukajcie w sieci, a być może ktoś Was zainspiruje!

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: