I z butelek może powstać dom!

  15 marca, 2012

Kulturę tworzy nie tylko muzyka, film czy literatura, ale również tak często pomijana architektura. Być może szara rzeczywistość przytłacza nas zbyt bardzo by móc dostrzec piękno jakie tkwi w starych kamienicach, kolumnach, balustradach. Nawet w najbardziej ponurych miastach można dostrzec przebłyski architektonicznego geniuszu. Dziś jednak nie o polskim budownictwie, a światowym. I to w połączeniu z modną ekologią.


2

Bo architektura nie musi być nudna. Bo może łączyć piękne z pożytecznym, kreatywność z użytecznością. I jeśli myślisz, że ze starych puszek po piwie czy plastikowych butelek nie da się wznieść budynku, który dodatkowo nie będzie stał pusty, jesteś w błędzie. Jeśli nie wierzysz, a chcesz się przekonać, zapraszam Cię do wędrówki po świecie architektury recyklingowej (nie wiem czy istnieje w polskim języku takie określenie, ale co tam). Jeśli kibicujesz takim projektom, to tym bardziej zachęcam Cię do zapoznania się z dokonaniami pomysłowych architektów.

Jednym z przykładów okazania szacunku przyrodzie jest świątynia Wat Pa Maha Chedio Kaew. Wzniesiono ją w jednej z prowincji w Tajlandii z ponad 1,5 miliona szklanych butelek. Nazwa świątyni nie została nadana przypadkowo. Otóż „Wat Lan Kuad” można przetłumaczyć jako „Świątynia Miliona Butelek”. Z butelek zbudowano między innymi krematorium, a nawet toalety. Butelki przeznaczone na recykling są cały czas zbierane, a dzięki nim mają powstawać kolejne architektoniczne dzieła.

Świątynia Wat Pa Maha. Zdjęcie pochodzi ze strony: inhabitat.com

Dom można zbudować z resztek różnego rodzaju materiałów. Tych, co zalegają nam garaże i strychy. Jeśli ich nie wystarczy, można udać się na wysypisko śmieci, by wziąć brakującą ilość. Tak też zbudowano „Scrap House” w San Francisco, składającego się z kuchni, łazienki, dwóch sypialni, a nawet piętra i ogrodu. Po więcej szczegółów możecie zajrzeć na stronę projektu, a poniżej prezentuję zdjęcie urokliwego, a zarazem bardzo nietypowego budynku.

Scrap House - Zdjęcie pochodzi ze strony: scraphouse.org

W Boliwii aktywiści stworzyli domo z kilku tysiąca butelek wypełnionych piaskiem i łącząc je cementem oraz stalą.

Bottle House w Boliwii - Zdjęcie pochodzi ze strony inventorspot.com

Z kolei w Argentynie, dom zbudowano z 1200 plastikowych butelek oraz 1300 kartonów. Prezentuje się niesamowicie, a we wnętrzu znajdziecie nawet… butelkowe łóżko.

Bottle House w Argentynie - Zdjęcie pochodzi ze strony inspirationgreen.com

Pomysł ponownego wykorzystywania materiałów nie jest nowy. Pierwszy butelkowy dom powstał już w 1907 roku na pustyni w Newadzie. Co prawda nie chodziło wtedy o ekologię, a zwyczajny brak drewna.

Jeszcze innym pomysłem wykazał się architekt Richard Van Is Keuls z Maryland. Do zbudowania części domu wykorzystał aluminiowe puszki. Najpierw je wypłukał, rozpłaszczył a następnie gwoździami przymocował do ściany ze sklejki. Podobny projekt został zaprojektowany w Houston, gdzie dom udekorowano puszkami po piwie.

Can House - Zdjęcie pochodzi z inventorspot.com

A co powiecie na dom z papieru? Tak dosłownie z papieru. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, mieszkanie stoi i ma się dobrze. Papierowy Dom zbudował (choć w tym przypadku nie wiem, czy to odpowiednie słowo) Mr. Elis F. Stenman, inżynier mechanik. I powiem Wam więcej: meble też są z papieru (nawet pianino).

Paper House - Zdjęcie pochodzi z inventorspot.com

Domy i pawilony można zbudować z palet. Nawet teatr. Na taki pomysł wpadł niemiecki architekt Martin Laktwasser, a sam „budynek” stanął w Londynie. Posiada on nawet system zabezpieczający go przed pożarem. Nie chcielibyście obejrzeć sztuki w takim teatrze?

London's Jellyfish Theatre - Zdjęcie pochodzi z ecofriend.com

Jak widać wystarczy odrobina chęci i pomysłowości, by stworzyć coś niezwykłego. Niekoniecznie pięknego, ale interesującego.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: